Bat na  chińskie firmy

ANP, PAP
opublikowano: 13-04-2010, 00:00

Stop nieuczciwym firmom budowlanym, zaniżającym ceny — wzywa Komisja Trójstronna.

Stop nieuczciwym firmom budowlanym, zaniżającym ceny — wzywa Komisja Trójstronna.

Zespół Polityki Gospodarczej i Rynku Pracy Komisji Trójstronnej (KT), składający się z przedstawicieli rządu, pracowników i pracodawców, zajął się problemem napływu do Polski tanich usług z Chin. Zdaniem pracodawców i związkowców z KT, chińskie firmy, starające się w Polsce o kontrakty budowlane, nieuczciwie zaniżają ich wartość, a to powoduje, że przetargów nie mogą wygrywać polskie przedsiębiorstwa.

— Chińscy przedsiębiorcy nie przestrzegają naszego prawa pracy– mówi Wojciech Warski z Business Centre Club.

— Składają też oferty w sposób nieuczciwy, z naruszeniem prawa. Ta praktyka woła o pomstę do nieba — dodaje Jarosław Popiołek, szef Mostostalu Warszawa.

Przedstawiciele KT mają gotową na to receptę. Związkowcy i przedstawiciele pracodawców zaproponowali wprowadzenie przepisów nakazujących chińskim pracodawcom podwyższanie kosztów pracy o wysokość ubezpieczeń społecznych obowiązujących w Polsce. Eksperci KT wskazali też na potrzebę wzmocnienia kompetencji Państwowej Inspekcji Pracy, by mogła zamykać chińskie firmy, jeżeli nie są one w stanie przedstawić odpowiedniej dokumentacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu