Czytasz dzięki

Baterie do odzysku

opublikowano: 04-04-2019, 22:00

Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom Fortum będzie można odzyskać aż 80 proc. surowców ze zużytych baterii w autach elektrycznych.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna przewiduje, że w 2030 r. po drogach na całym świecie będzie jeździło nawet 125 mln elektrycznych samochodów. Obecnie wykorzystywane technologie umożliwiają recykling akumulatorów jedynie w 50 proc.

Tymczasem, korzystając z procesu hydrometalurgicznego, Fortum zwiększyło odzyskiwanie metali aż do 80 proc. Hydrometalurgiczny recykling baterii samochodowych pozwala odzyskać z akumulatora kobalt, mangan, nikiel i lit i dostarczyć je producentom baterii do ponownego wykorzystania w produkcji nowych ogniw. Nowa technologia zmniejsza więc zapotrzebowanie na wydobycie kobaltu i niklu potrzebnych do produkcji baterii.

Przed rozpoczęciem procesu Fortum przygotowuje baterie do obróbki mechanicznej, usuwając z nich plastik, aluminium i miedź, które poddawane są następnie oddzielnemu recyklingowi. Spółka prowadzi także pilotażowy program, w którym baterie nienadające się już do wykorzystania w samochodach elektrycznych używane są w stacjonarnych urządzeniach magazynujących energię.

W 2015 r. rynek recyklingu baterii samochodowych był wart 1,7 mln EUR. Oczekuje się, że w najbliższych latach jego wartość przekroczy 20 mld euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane