Bauc wzywa RPP by zignorowała wzrost inflacji

16-05-2001, 12:26

WARSZAWA (Reuters) - Minister finansów Jarosław Bauc wezwał bank centralny, aby przy podejmowaniu decyzji o redukcji stóp procentowych nie brał pod uwagę kwietniowego wzrostu tempa inflacji.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że inflacja w kwietniu po raz pierwszy od dziewięciu miesięcy wzrosła, osiągając poziom 6,6 procent, licząc rok do roku, wobec 6,2 w marcu.

Jednak analitycy uważają, że wzrost ten spowodowany jest głównie przez sezonowy wzrost cen owoców i warzyw, który nie jest sygnałem odnowionej presji inflacyjnej gospodarce.

"Kwietniowa inflacja nie jest argumentem przeciwko obniżce stóp procentowych przed spotkaniem banku centralnego. Jeśli ceny owoców i warzyw zignorujemy, to ceny żywności wzrosły jedynie o 0,2 procent w ubiegłym miesiącu" - powiedział w środę Reuterowi Bauc.

Rada Polityki Pieniężnej, która w tym roku obniżyła stopy o 200 punktów bazowych zgodnie z prognozami analitykow dokona kolejnej redukcji o co najmniej 200 punktów bazowych w tym roku.

Jednak jedynie czterech z 22 analitykow ankietowanych przez Reutera sądzi, że RPP obniży stopy podczas swojego posiedzenia, zapowiedzianego na 29-30 maja.

Bauc powiedział, że inflacja obniży się gwałtownie w czerwcu, lipcu i sierpniu za sprawą spadku cen żywności, jednak odmówił podania prognozy dotyczącej inflacji majowej.

Potwierdził swoje szacunki inflacji na koniec roku, która ma wynieść około sześciu procent licząc rok do roku. Cel inflacyjny banku centralnego na koniec 2001 roku wynosi 6-8 procent, licząc rok do roku.

"Inflacja wzrośnie trochę w końcowych miesiącach drugiej połowy roku i osiągnie sześć procent lub nieco powyżej w grudniu" - powiedział.

((Justyna Pawlak, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Bauc wzywa RPP by zignorowała wzrost inflacji