BBC: hakerzy chcą 50 mln USD okupu od naftowego giganta

opublikowano: 22-07-2021, 11:08

Saudi Aramco potwierdziło, że dane firmy wyciekły u jednego z  kontrahentów. Według mediów, hakerzy wykorzystują je obecnie do próby wymuszenia od saudyjskiego koncernu 50 mln USD okupu.

Agencja Associated Press poinformowała, powołując się na publikację w darknecie, że 1 TB danych Aramco jest w rękach hakerów, którzy oferują skasowanie ich za 50 mln USD w kryptowalucie.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Aramco potwierdziło BBC wyciek danych, ale podkreśliło, że nastąpił u spółki zewnętrznej. Saudyjski koncern nie odniósł się jednak do pytania o to, czy jest szantażowany.

Eksperci od dawna krytykują branżę energetyki za zaniedbania cyberbezpieczeństwa. Wcześniej w tym roku atak hakerski spowodował zamknięcie jednego z najważniejszych rurociągów paliwowych w USA, należącego do Colonial Pipeline. BBC przypomina, że Aramco było już celem cyberataku w 2012 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane