Będzie 25 lat za VAT

opublikowano: 29-01-2017, 22:00

Sejm uchwalił drastyczne podniesienie kar za wystawianie i posługiwanie się fikcyjnymi fakturami VAT opiewającymi na wielomilionowe kwoty.

Kontrowersyjna ustawa, zapowiedziana przez Zbigniewa Ziobrę, ministra sprawiedliwości, gładko przeszła przez Sejm. Jej zadaniem jest odstraszanie od wyłudzania podatku VAT z budżetu państwa surowymi karami. Nawet 25 lat pozbawienia wolności będzie grozić za wystawianie i posługiwanie się fałszywymi fakturami o wartości powyżej 10 mln zł. Jeżeli kwota z lewej faktury będzie wyższa niż 5 mln zł, kara może wynieść od 3 do 15 lat więzienia.

Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości
Zobacz więcej

Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości fot. Marek Wiśniewski

Projektowi przeciwna była opozycja, która argumentowała, że sankcje są zdecydowanie zbyt wysokie. Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości, tłumaczył, że wyłudzanie zwrotów VAT jest ogromnym problemem, a kara 25 lat pozbawienia wolności grozi także za fałszowanie pieniędzy.

Projekt przewiduje nadzwyczajne złagodzenie kary, gdy sprawca ujawni organom ścigania wszelkie okoliczności czynu i wskaże osoby współdziałające. Taka możliwość ma na celu rozbicie solidarności członków zorganizowanych grup przestępczych i ułatwienie wykrywania tego typu przestępstw. Podczas rządowych prac nad projektem ostra krytyka spadła na niego m.in. ze strony Sądu Najwyższego, Rządowego Centrum Legislacji, a także kilku ministerstw: rozwoju, spraw wewnętrznych, finansów i spraw zagranicznych.

Wszyscy zarzucali projektowi zbytnią surowość oraz wieszczyli nieskuteczność. Eksperci twierdzili również, że błędne jest wiązanie wysokości kar z kwotami widniejącymi na fakturze. Wskazywali, że sankcje powinny grozić za dokonanie konkretnych wyłudzeń z budżetu państwa. Ustawą zajmie się teraz Senat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu