Będzie nowa ordynacja podatkowa

opublikowano: 20-06-2018, 22:00

Ministerstwo Finansów kieruje do konsultacji społecznych projekt nowej ordynacji podatkowej. Zapewnia, że zwiększy się ochrona obywateli i firm

Po trzech latach prac nad konkretnymi przepisami, resort finansów ma gotowy projekt nowej ordynacji podatkowej, który do końca czerwca zamierza przekazać do konsultacji społecznych (mają potrwać co najmniej dwa miesiące). Projekt jest wspólnym dzieckiem Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego (KKOPP) oraz obecnego kierownictwa Ministerstwa Finansów (MF). Składa się on z treści przygotowanej przez komisję oraz rozwiązań dodanych przez ministerstwo.

KONIEC PRZEWAGI FISKUSA?: Teresa Czerwińska, minister finansów, zapewnia, że nowa ordynacja podatkowa odpowiednio wyważy interesy podatników i organów skarbowych
Fot. Marek Wiśniewski

Lata pracy

Inicjatorką utworzenia nowej ordynacji podatkowej, jako swoistego kodeksu praw podatnika, była premier Ewa Kopacz, która zapowiedziała ją w swoim expose w 2014 r. W tym celu przy MF utworzyła komisję kodyfikacyjną, która pracowała nad projektem od 2015 r. Ta gotowy projekt przedstawiła w listopadzie 2017 r. MF potrzebowało jednak kilku miesięcy na jego analizę, uzupełnienie i polityczną decyzję, co dalej. Wczoraj dowiedzieliśmy się, że MF uzyskało polityczne zielone światło do wprowadzenia nowej ordynacji podatkowej.

— Mamy kompletną propozycję nowej ordynacji podatkowej. Jej podstawą jest wyważenie interesu podatnika i fiskusa. Nowa ordynacja zawiera rozwiązania chroniące podatników i ich prawa — mówiła Teresa Czerwińska, minister finansów.

Podała, że z inicjatywy MF do projektu trafiło 20 nowych rozwiązań, których celem jest zwiększenie ochrony podatników.

— Ta kilkuletnia praca pozwoliła nam nabrać całkowitego przekonania, że bezwzględnie konieczne jest przywrócenie zaufania w kontaktach podatników z organami skarbowymi — powiedział prof. Leonard Etel, przewodniczący KKOPP. Z jednej strony nowe przepisy mają zwiększyć ochronę podatników, zaś z drugiej — poprawić ściągalność podatków (przykłady rozwiązań w ramce). — Zawarte w projekcie propozycje rozwiązywania spraw podatkowych, poprzez np. umowę podatkową, mediacje czy konsultację skutków podatkowych transakcji, są oczekiwane zarówno przez podatników, jak i urzędników — mówił Marian Banaś, wiceminister finansów, szef Krajowej Administracji Podatkowej.

Projekt nadal tajny

MF nie ujawniło jeszcze przepisów projektu nowej ordynacji podatkowej. Biuro prasowe ministerstwa podało nam, że projekt zostanie ujawniony w chwili przekazania go do konsultacji społecznych. Marek Isański, którego firma została zniszczona bezprawnymi decyzjami fiskusa, nie wierzy, że nowa ordynacja polepszy los przedsiębiorców.

— Na pewno firmom nie będzie lepiej. Będzie się tylko mówiło, że ma być lepiej, ale w rzeczywistości tak nie będzie. Przede wszystkim w składzie komisji kodyfikacyjnej nie było przedstawicieli organizacji przedsiębiorców, ekspertów biznesowych. Byli tylko naukowcy teoretycy i doradcy podatkowi, którzy niekoniecznie reprezentują interesy podatników. Ponadto nie zdiagnozowano wad obecnej ordynacji podatkowej i nie wskazano, jak i dlaczego należy je wyeliminować. Obecnie w ordynacji przepisy o przedawnieniu zajmują pół strony, natomiast w projekcie nowej aż siedem stron. Zapewnienia utrzymania balansu między interesem fiskusa a podatnika brzmią bardzo enigmatycznie. Kuriozalne jest też, że te same regulacje mają dotyczyć firmy Kowalskiego oraz międzynarodowych koncernów — twierdzi Marek Isański.

W trakcie konsultacji społecznych opinie o projekcie będą mogły wydać m.in. organizacje przedsiębiorców i pracodawców.

Nowe rozwiązania*

powołanie rzecznika praw podatnika (powoływany przez premiera na wniosek ministra finansów)

utworzenie Centrum Kompetencyjnego Podatków Lokalnych (m.in. udzielanie firmom wsparcia informacyjnego oraz pomocy w załatwianiu spraw indywidualnych)

zakaz orzekania na niekorzyść podatnika przez organ pierwszej instancji

możliwość zawierania umów podatkowych ze skarbówką (uzgodnienia muszą być utrzymane w późniejszej decyzji podatkowej)

prowadzenia mediacji z fiskusem (spory firm z fiskusem będzie pomagała rozwiązać osoba trzecia — mediator)

konsultowanie skutków podatkowych transakcji z organami skarbowymi (tzw. kontrola na zamówienie)

zawieranie umów o współdziałanie (firma przekazuje fiskusowi wszelkie informacje o swojej działalności oraz zgłasza możliwe kwestie sporne, w zamian skarbówka udzieli odpowiedzi na pytania nurtujące przedsiębiorcę)

*przykłady z projektu nowej ordynacji podatkowej

 

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane