Będzie więcej ofert dla szukających pracy

opublikowano: 11-06-2018, 22:00

Polscy pracodawcy deklarują chęć powiększania swojej kadry — najczęściej w przemyśle.

Zdaniem ekspertów z ManpowerGroup, „tak dobrze na polskim rynku pracy nie było od ośmiu lat”. Ów optymizm jest spowodowany prognozą netto zatrudnienia dla naszego kraju, która po korekcie sezonowej wynosi +13 proc. dla III kwartału tego roku — dowiadujemy się z opublikowanego dziś raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia dla III kwartału 2018 roku”.

Optymizm pracodawców

Przedstawione prognozy w praktyce oznaczają pozytywne perspektywy dla poszukujących pracy — spośród 750 ankietowanych firm aż 18 proc. chce powiększyć swoje zespoły. 77 proc. nie przewiduje zmian personalnych, a zaledwie 3 proc. planuje redukcję etatów. Jeśli chodzi o zróżnicowanie pod względem wielkości przedsiębiorstw, dobrej myśli są przede wszystkim przedstawiciele dużych firm (+26 proc.). Za nimi znajdują się średnie (+13 proc.), mikro (+7 proc.) i małe firmy (+5 proc.).

— Coraz bardziej optymistyczne prognozy zatrudnienia, deklarowane przez polskich pracodawców, to efekt coraz większej stabilizacji na rynku pracy. Wciąż sprzyjąmu szybkie tempo rozwoju gospodarki oraz dobre dane makroekonomiczne — komentuje Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce.

W nadchodzącym kwartale najwięcej ofert pracy mogą spodziewać się pracownicy z sektora produkcji przemysłowej. Tu prognoza netto zatrudnienia ma wynieść nawet +23 proc.

— Polskie dane dotyczące zatrudnienia w przemyśle wyróżniają się na tle Europy, a prognoza zadeklarowana przez rodzimych pracodawców daje nam trzecie miejsce wśród 26 analizowanych rynków z regionu Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki — mówi Iwona Janas.

Na dobre perspektywy, jeśli chodzi o zatrudnienie, mogą liczyć także kandydaci w budownictwie (+16 proc.) i w sektorze przemysłu wydobywczego (+16 proc.). Warto zauważyć, że w każdym z dziesięciu zaprezentowanych w raporcie obszarów rynku pracodawcy deklarują dodatnią analizę zatrudnienia. Szczególną uwagę należy zwrócić na przewidywania związane z energetyką, gazownictwem i wodociągami — wynik +10 proc. jest najwyższą prognozą dla tego sektora od 10 lat.

Polskie firmy w czołówce

Największe szanse na zdobycie etatów mają poszukujący pracy w północnej części Polski. Tu pracodawcy przewidują wzrost zatrudnienia na poziomie +15 proc. Nieco gorsze wskaźniki dotyczą południowo-zachodnich oraz wschodnich obszarów naszego kraju, gdzie prognoza wynosi po +14 proc. Warto dodać, że pozytywne plany dotyczące przyjmowania do pracy nowych osób odnotowano we wszystkich sześciu regionach.

Spośród 26 przeanalizowanych rynków z regionu EMEA (Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki) najszerzej zakrojone plany, jeśli chodzi o rekrutację, mają pracodawcy z Chorwacji (+26 proc.), Węgier (+19 proc.), Grecji (+15 proc.) i Portugalii (+15 proc.). Polska z prognozą +13 proc. plasuje się zaraz za nimi, ex aequo z Rumunią.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Firmy / Będzie więcej ofert dla szukających pracy