Benefit Systems ucierpiał na byciu fit

opublikowano: 07-11-2018, 22:00

Akcje operatora programu MultiSport są najtańsze od prawie dwóch lat. Spółce zaszkodziły gorsze od oczekiwań wyniki, ale analitycy nadal ją cenią.

Karty MultiSport — a właściwie ich operator — dawno nie były takie tanie. Podczas środowej sesji giełdowej kurs Benefit Systems, właściciela programu, umożliwiającego korzystanie m.in. z klubów fitness, spadał o ponad 7 proc., do najniższego poziomu od początku 2017 r. Powód? Wyniki kwartalne słabsze od konsensusu analityków, ankietowanych przez PAP, a na poziomie zysków i marż także od wyników ubiegłorocznych. W trzecim kwartale spółka miała 301,5 mln zł przychodów, czyli o jedną czwartą więcej niż rok wcześniej. Wyraźnie wzrosła też liczba uczestników programu MultiSport. W Polsce takie karty ma już 917 tys. osób (o 13,5 proc. więcej niż rok wcześniej), a na rynkach zagranicznych (w Czechach, Bułgarii, na Słowacji i w Chorwacji) 187 tys. osób, czyli o 77 proc. więcej.

Problemem jest jednak rentowność. W trzecim kwartale zysk na poziomie EBITDA wyniósł 49,4 mln zł, czyli był o 2,7 proc. niższy od oczekiwań analityków i o 3,4 proc. niższy niż rok wcześniej. Jeszcze mocniej z oczekiwaniamirozminął się czysty zysk, który wyniósł 27,8 mln zł, o 9,2 proc. mniej od konsensu. Według Grzegorza Balcerskiego, analityka Santander Biura Maklerskiego, nie ma jednak powodów do paniki.

— W kontekście ostatnich spadków notowań Benefit Systems oceniam wyniki kwartalne spółki neutralnie, a środowa reakcja kursu jest moim zdaniem przesadzona. Wyniki nie odbiegają znacząco od konsensu i są zgodne z tym, co spółka już wcześniej zapowiadała, rynek nie powinien być więc zaskoczony poziomem zysków i marż — mówi Grzegorz Balcerski.

Kluczowy dla spółki segment kart sportowych w Polsce rozwija się bardzo szybko. W ciągu trzech kwartałów tego roku jego przychody wzrosły o 16,4 proc. do 625 mln zł, a zysk na poziomie EBITDA o ponad 40 proc., do 145 mln zł. Zyski niższe niż przed rokiem notują natomiast pozostałe segmenty: kluby fitness, działalność zagraniczna, a także segment kafeteryjny, czyli platforma, umożliwiająca korzystanie z usług kulturalnych, rozrywkowych i gastronomicznych na podobnej zasadzie jak MultiSport.

— Podstawowy biznes spółki, czyli karty MultiSport, pokazał rok do roku bardzo solidne wyniki. Pogorszenie skonsolidowanego zysku EBITDA i marż to przede wszystkim efekt bardzo szybkiego rozwoju segmentu klubów fitness, a także działalności zagranicznej. Nowe kluby potrzebują czasu, by poprawić rezultaty, a efekt tych inwestycji będzie widoczny w dłuższej perspektywie — ocenia Grzegorz Balcerski.

Benefit Systems jest obecnie większościowych udziałowcem działających pod kilkoma szyldami 113 klubów fitness w Polsce i 17 za granicą. To o 36 klubów więcej, niż rok wcześniej, z czego 21 to zasługa wzrostu organicznego, a reszta — przejęć. Dodatkowo spółka jest mniejszościowym udziałowcem 69 klubów.

„Wysoki udział klubów nowych (poniżej dwóch lat od ich otwarcia) względem klubów ogółem ujemnie wpływa na osiągane przez ten segment krótkookresowe wyniki. Wraz z rosnącym rynkiem fitness i podążającym za nim rozwojem infrastruktury zwiększa się konkurencyjność otoczenia, co w niektórych aglomeracjach pociąga za sobą spadek opłat członkowskich w klubach fitness oraz wzrost zainteresowania klubami typu low-cost. Rokroczny wzrost liczby aktywnych kart sportowych w Polsce w długim okresie odbywa się również kosztem popytu na karnety i umowy członkowskie, które co do zasady mają wyższą średnią cenę. Wskazane tendencje mają przełożenie na pogorszenie wyników rok do roku w większości sieci" — tłumaczy Benefit Systems w raporcie.

Notowania Benefit Systems wspięły się na historyczny szczyt na początku tego roku, gdy za jedną akcję płacono 1270 zł. Jeszcze na początku lipca cena przekraczała 1000 zł, ale od tego czasu kurs spadał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu