Best rusza z publiczną ofertą obligacji

ISBNews
24-03-2014, 12:10

Best rozpoczyna publiczną ofertę obligacji na łączną kwotę 300 mln zł.

Od przyszłego poniedziałku, tj. 31 marca, ruszają zapisy na pierwszą transzę czteroletnich obligacji serii K1 o wartości 45 mln zł, poinformował prezes Krzysztof Borusowski. Terminy i wielkość emisji kolejnych transz będą uzależnione od tempa i kwoty zakupów portfeli wierzytelności.

"Celem emisji jest pozyskanie środków na dalszy rozwój i zwiększanie skali działalności. Będziemy nabywali portfele wierzytelności nieregularnych i prowadzili windykację. Tak jak zawsze, finansowanie idzie za transakcjami, ewentualnie z minimalnym wyprzedzeniem" - powiedział prezes podczas konferencji prasowej.

Emisja obligacji serii K1 o wartości 45 mln zł jest pierwszą przeprowadzaną w ramach programu publicznej emisji obligacji o łącznej wartości nominalnej 300 mln zł, przyjętego przez spółkę pod koniec lutego.

Termin rozpoczęcia przyjmowania zapisów to 31 marca, a zakończenie 11 kwietnia. Dzień później nastąpi przydział obligacji, zaś przewidywany dzień emisji to 30 kwietnia. Przewidywany termin dopuszczenia obligacji do obrotu to 12 maja.

Spółka planuje wprowadzenie oferowanych obligacji do obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez GPW w ramach Catalyst.

Wartość nominalna i cena emisyjna jednej obligacji serii K1 wynosi 100 zł. Inwestor może złożyć pojedynczy zapis na co najmniej 1 obligację i nie więcej niż 10.000 obligacji.  Inwestor może przy tym złożyć więcej niż jeden zapis.

Oprocentowanie obligacji serii K1 jest zmienne, oparte o stawkę WIBOR 3M powiększoną o marżę w wysokości 3,8%. Odsetki będą wypłacane inwestorom co 3 miesiące.

Zapisy na obligacje serii K1 będą przyjmowane od 31 marca do 11 kwietnia br. w placówkach Domu Maklerskiego mBanku, także za pośrednictwem zdalnych kanałów dostępu, tj. telefonicznie oraz poprzez Internet.

Przy przydziale obligacji BEST serii K1 uwzględniana będzie kolejność składania zapisów.  Będzie mieć to znaczenie w sytuacji, gdy inwestorzy złożą zapisy na większą liczbę obligacji niż oferowano. Wówczas część zapisów zostanie zredukowana.

"Zakładamy pozyskanie kwoty 300 mln zł w przeciągu dwóch lat. Zamierzamy pozyskać w pierwszej transzy 45 mln zł. To będą obligacje czteroletnie, o wartości nominalnej 100 zł, więc mamy nadzieję, że zainteresowanie inwestorów indywidualnych będzie duże i obejmą oni większość tej puli, a może nawet i całość" - powiedział wiceprezes Marek Kucner.

Best będzie w tym roku koncentrował się na krajowym rynku wierzytelności bankowych. Liczy też, że w nabędzie ciekawe i większe portfele wierzytelności hipotecznych.

"Zamierzamy wchodzić w nowe obszary - dotyczy to portfeli wierzytelności hipotecznych. Ten segment stanie się jednym z ważniejszych jeśli chodzi o tempo rozwoju w kolejnych latach. Mamy już też spore doświadczenie w zarządzaniu portfelem obligacji korporacyjnych. Banki mają tendencję do przetrzymywania tego typu wierzytelności, ale oczekujemy, że wzrost gospodarczy i konieczność dostarczenia firmom nowych kredytów spowoduje, że trzeba będzie zrobić miejsce w bilansie i kolejne portfele będą trafiać na rynek" - powiedział prezes.

Borusowski poinformował, że spółka jest dobrze przygotowana do dalszego wzrostu, poprawia wyniki finansowe i ma niskie zadłużenie na tle branży.

"W naszym przemyśle ważne są trzy obszary - dostęp do transakcji, dostęp do finansowania i operacje. Wszystkie te obszary są przez nas dobrze opanowane i stąd uważamy, że obligacje Bestu są jedną z najciekawszych inwestycji na rynku" - podkreślił prezes.

Nominalna wartość wierzytelności zarządzanych przez Best wyniosła 8,1 mld zł na koniec lutego 2014 r.

Best wypracował 69,7 mln zł zysku netto w 2013 r., przy przychodach wysokości 123,9 mln zł. Rok wcześniej było to odpowiednio 26,2 mln zł oraz 77,0 mln zł.

Kapitał własny wzrósł o 150,6 mln zł w 2013 r. w porównaniu z 79,1 mln zł rok wcześniej. Wskaźnik zadłużenia grupy wyniósł 0,38 na koniec 2013 r. wobec 0,80 rok wcześniej. Zgodnie z warunkami obligacji Best, maksymalna wartość wskaźnika zadłużenia może wynieść od 2,0 do 2.5.

Best i zarządzane przez spółkę fundusze wyemitowały dotychczas obligacje o wartości ponad 352 mln zł, z czego papiery na kwotę 178 mln zł zostały już wykupione

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Obligacje / Best rusza z publiczną ofertą obligacji