Bez gmin Grabówka i Szczawa

RFA, PAP
opublikowano: 03-01-2016, 22:00

Premier Beata Szydło uchyliła decyzję poprzedniego rządu z lipca 2015 r. o utworzeniu od stycznia 2016 r. gmin Grabówka (woj. podlaskie) i Szczawa (woj. małopolskie). Pierwsza miała być wydzielona z gminy Supraśl, druga — z gminy Kamienica.

W uzasadnieniu rozporządzenia powołano się m.in. na wyniki gminnych referendów, które zostały przeprowadzone w ramach konsultacji społecznych poprzedzających decyzję premier Ewy Kopacz. Zwrócono uwagę, że we wrześniu 2013 r. w referendum w gminie Kamienica wzięło udział niespełna 13,6 proc. uprawnionych, co oznacza jego nieważność (potrzebna była frekwencja 30-procentowa). Ponadto rady gminy oraz powiatu limanowskiego były przeciwne podziałowi. W przypadku Grabówki frekwencja wyniosła 62 proc., a za podziałem opowiedziało się 45 proc. głosujących. Na terenach, które miałyby wejść do nowej gminy, zdecydowana większość głosujących była za podziałem. Rada gminy Supraśl negatywnie jednak zaopiniowała utworzenie nowego organizmu administracyjnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RFA, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu