Bez skierowania, ale z podatkiem

Rafał Kerger
opublikowano: 28-11-2006, 00:00

Czy pieniądze na kurs dla pracownika mogą być opodatkowane? Mogą. Jeśli pójdzie na szkolenie bez skierowania, a pracodawca mu je sfinansuje.

Szkolenia, kursy, treningi, coaching, rozwój osobisty, studia podyplomowe, doktoranckie, MBA, darmowe, dofinansowane, niedofinansowane, ze skierowania, bez skierowania pracodawcy. W polskich firmach trwa szkoleniowy szał. Pracodawca może wydatki na ten cel wrzucić w koszty (patrz ramka). Czy wiemy jednak dokładnie, kiedy dofinansowanie kursu jest dla pracownika przychodem?

— Na razie sprawa nie dotyczy mojej firmy, dlatego nic konkretnego na ten temat nie mogę powiedzieć — mówi Marcin Stańczyk, właściciel firmy Stamar w Katowicach.

Na ogół wolne

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 21 ust. 1 pkt 90), wolne od podatku są wydatki pracodawcy na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenie ogólne pracownika. Wyjątkiem są wynagrodzenia otrzymywane za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy (przysługują pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych).

— Reguluje to przede wszystkim rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych —mówi Anna Kiereś, asystent w zespole podatków od osób prawnych Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej.

Jednak w ramach wskazanego rozporządzenia wyodrębnione są dwie grupy szkoleń, które ministrowie nakazują odrębnie traktować — także jeśli idzie o finansowanie.

Nie ma podatku

Pierwszą grupą szkoleń jest kształcenie w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych i szkołach wyższych.

— W odniesieniu do tej grupy wydatki pracodawcy poniesione na przykład na studia pracownika — niezależnie od tego, czy podjął je on w związku ze skierowaniem zakładu pracy, czy też bez niego —nie stanowią dla niego przychodu, bo podlegają zwolnieniu wynikającemu z art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych — mówi Adrian Artowicz, doradca podatkowy, kierownik zespołu podatków od osób prawnych w tym samym Europejskim Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej.

Drugą grupą kursów, o których czytamy w rozporządzeniu o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych, są formy kształcenia, dokształcania oraz doskonalenia określone jako pozaszkolne. Wśród nich są studia podyplomowe, kursy oraz seminaria, staże zawodowe, staże specjalizacyjne, praktyki zawodowe, samokształcenie kierowane i tym podobne.

— Pracownik może uczestniczyć w tych kursach zarówno w wyniku skierowania zakładu pracy, jak również w wyniku swojej dobrowolnej decyzji — bez skierowania z pracy. Jedynie dochody z dofinansowania przez zakład pracy szkolenia, na które pracownik został skierowany przez pracodawcę, są zwolnione z podatku — wyjaśnia Adrian Artowicz.

Z podatkiem

Jeśli pracownik podejmie szkolenie bez skierowania z zakładu pracy, a pracodawca współfinansuje kurs, zwolnienia z podatku PIT pracownik nie ma. Fiskus także w tym wypadku może pracownika potraktować łaskawie. Pod warunkiem że pracodawca wspólnie z pracownikiem udowodni, że podejmuje on szkolenie „pozaszkolne” w celu podniesienia kwalifikacji przydatnych w wykonywanych przez niego obowiązkach na swoim stanowisku pracy. Także Ministerstwo Finansów w piśmie z 3 grudnia 1993 r. (nr PO 5/6-804-02457/93) stwierdziło, że jeżeli szkolenia są niezbędne dla wykonywania obowiązków zawodowych pracownika, koszty ponoszone za to szkolenie przez zakład pracy nie stanowią przychodu pracownika i nie podlegają opodatkowaniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Kerger

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane