Bez skierowania, ale z podatkiem

Rafał Kerger
opublikowano: 28-11-2006, 00:00

Czy pieniądze na kurs dla pracownika mogą być opodatkowane? Mogą. Jeśli pójdzie na szkolenie bez skierowania, a pracodawca mu je sfinansuje.

Szkolenia, kursy, treningi, coaching, rozwój osobisty, studia podyplomowe, doktoranckie, MBA, darmowe, dofinansowane, niedofinansowane, ze skierowania, bez skierowania pracodawcy. W polskich firmach trwa szkoleniowy szał. Pracodawca może wydatki na ten cel wrzucić w koszty (patrz ramka). Czy wiemy jednak dokładnie, kiedy dofinansowanie kursu jest dla pracownika przychodem?

— Na razie sprawa nie dotyczy mojej firmy, dlatego nic konkretnego na ten temat nie mogę powiedzieć — mówi Marcin Stańczyk, właściciel firmy Stamar w Katowicach.

Na ogół wolne

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 21 ust. 1 pkt 90), wolne od podatku są wydatki pracodawcy na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenie ogólne pracownika. Wyjątkiem są wynagrodzenia otrzymywane za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy (przysługują pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych).

— Reguluje to przede wszystkim rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych —mówi Anna Kiereś, asystent w zespole podatków od osób prawnych Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej.

Jednak w ramach wskazanego rozporządzenia wyodrębnione są dwie grupy szkoleń, które ministrowie nakazują odrębnie traktować — także jeśli idzie o finansowanie.

Nie ma podatku

Pierwszą grupą szkoleń jest kształcenie w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych i szkołach wyższych.

— W odniesieniu do tej grupy wydatki pracodawcy poniesione na przykład na studia pracownika — niezależnie od tego, czy podjął je on w związku ze skierowaniem zakładu pracy, czy też bez niego —nie stanowią dla niego przychodu, bo podlegają zwolnieniu wynikającemu z art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych — mówi Adrian Artowicz, doradca podatkowy, kierownik zespołu podatków od osób prawnych w tym samym Europejskim Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Drugą grupą kursów, o których czytamy w rozporządzeniu o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych, są formy kształcenia, dokształcania oraz doskonalenia określone jako pozaszkolne. Wśród nich są studia podyplomowe, kursy oraz seminaria, staże zawodowe, staże specjalizacyjne, praktyki zawodowe, samokształcenie kierowane i tym podobne.

— Pracownik może uczestniczyć w tych kursach zarówno w wyniku skierowania zakładu pracy, jak również w wyniku swojej dobrowolnej decyzji — bez skierowania z pracy. Jedynie dochody z dofinansowania przez zakład pracy szkolenia, na które pracownik został skierowany przez pracodawcę, są zwolnione z podatku — wyjaśnia Adrian Artowicz.

Z podatkiem

Jeśli pracownik podejmie szkolenie bez skierowania z zakładu pracy, a pracodawca współfinansuje kurs, zwolnienia z podatku PIT pracownik nie ma. Fiskus także w tym wypadku może pracownika potraktować łaskawie. Pod warunkiem że pracodawca wspólnie z pracownikiem udowodni, że podejmuje on szkolenie „pozaszkolne” w celu podniesienia kwalifikacji przydatnych w wykonywanych przez niego obowiązkach na swoim stanowisku pracy. Także Ministerstwo Finansów w piśmie z 3 grudnia 1993 r. (nr PO 5/6-804-02457/93) stwierdziło, że jeżeli szkolenia są niezbędne dla wykonywania obowiązków zawodowych pracownika, koszty ponoszone za to szkolenie przez zakład pracy nie stanowią przychodu pracownika i nie podlegają opodatkowaniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Kerger

Polecane