Bez spec pomocy cierpiącym przez split payment

opublikowano: 03-12-2017, 22:00

Nie będzie specjalnych kredytów dla firm, którym pogorszy się płynność finansowa z powodu wejścia w system split payment

Jeszcze niedawno Ministerstwo Finansów (MF) zapowiadało, że powstanie program pomocowy dla przedsiębiorców, którzy wpadną w kłopoty finansowe w efekcie funkcjonowania w systemie podzielonej płatności. Tak się jednak nie stanie. Resort nie wypracował takiego programu.

Paweł Gruza, wiceminister finansów, zapowiadał stworzenie specpomocy kredytowej dla ratowania płynności firm, zachwianej z powodu split payment. Okazuje się, że to już nieaktualne.
Zobacz więcej

KOREKTA PLANÓW:

Paweł Gruza, wiceminister finansów, zapowiadał stworzenie specpomocy kredytowej dla ratowania płynności firm, zachwianej z powodu split payment. Okazuje się, że to już nieaktualne. ARC

Nic nowego

Wynika to jasno z wypowiedzi Zbigniewa Makowskiego, wicedyrektora departamentu podatku VAT w Ministerstwie Finansów, na posiedzeniu senackiej komisji budżetu i finansów publicznych.

— Jesteśmy po rozmowach z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Nie będzie dedykowanego mechanizmu dla kogoś, komu pogorszy się płynność finansowa, bo jest w systemie split payment. BGK już w tej chwili ma produkty, które taki przedsiębiorca mógłby wykorzystać. To są bardzo preferencyjne pożyczki, których celem jest wspieranie rozwoju działalności gospodarczej. Jest możliwe, że gdy komuś spadnie płynność finansowa z powodu split payment, to będzie dobrym kandydatem, by pozyskać preferencyjną pożyczkę z BGK — mówił dyrektor Zbigniew Makowski. Podkreślał, że preferencyjne pożyczki z BGK mają oprocentowanie wielokrotnie niższe niż rynkowe, a warunki ich przyznawania są znacznie bardziej liberalne.

— Przed wejściem w życie ustawy o split payment będziemy chcieli przeprowadzić kampanię informacyjną na temat takich pożyczek z BGK — dodał Zbigniew Makowski.

Oznacza to, że firmy, których sytuacja pogorszy się z powodu uczestnictwa w split payment, będą mogły starać się o preferencyjne pożyczki w BGK, tak samo jak mogą to robić obecnie, z wszelkich innych powodów. Natomiast we wrześniu i październiku 2017 r. Paweł Gruza, wiceminister finansów, kilkakrotnie w różnych mediach zapowiadał, że MF opracuje specjalny program pomocy kredytowej dla firm, którym pogorszy się płynność finansowa z powodu split payment. Po raz pierwszy taką deklarację złożył 19 września 2017 r. w rozmowie z „PB” (nagranie „Puls Dnia”).

— Pracujemy nad systemem wspierania przedsiębiorców, którzy mogą mieć przejściowe problemy z płynnością w tym zakresie. Mówimy o wsparciu finansowym poprzez odpowiednio skonstruowane oferty kredytowe. Nie mogę w tym momencie mówić o mechanizmie, ale nad tego typu instrumentem, bardzo szczególnym, pracujemy — mówił wiceminister Paweł Gruza.

Podobnie wypowiadał się dla innych mediów. 5 października 2017 r. w radiu TOK FM potwierdził, że MF zaproponuje pomostowe finansowanie bankowe firmom, które będą mieć problemy z płynnością z powodu split payment. Tego samego dnia na portalu gazetaprawna.pl pojawiła się informacja, że pomostowego finansowania firmom ma udzielać BGK (ale tylko „z powodu split payment”), a MF ma ogłosić ten pomysł podczas prac sejmowych nad ustawą o podzielonej płatności. Mimo że Sejm uchwalił ją 9 listopada i pracuje nad nią Senat, to resort finansów nie poinformował o planowanych specjalnych rozwiązaniach. Na senackiej komisji Zbigniew Makowski wypowiedział się na ten temat, ponieważ zainteresowanie szykowanym wsparciem dla firm wyraził senator Grzegorz Bierecki.

MF: to obiecywaliśmy

Biuro prasowe MF uważa, że ministerstwo… spełnia swoją obietnicę. „BGK zostanie włączony w pomoc przedsiębiorcom, którzy mogą mieć problemy z płynnością finansową — tak jak zapowiadaliśmy i taki efekt będzie spełniony. Nie ma potrzeby tworzyć nowego mechanizmu, skoro doskonale sprawdzi się mechanizm już istniejący” — napisało w odpowiedzi na pytania „PB” biuro prasowe MF. Generalnie środowiska przedsiębiorców pozytywnie podchodzą do planowanego systemu podzielonej płatności. Największe obawy dotyczą właśnie ewentualnego pogorszenia płynności firm z powodu zamrażania pieniędzy z VAT na specjalnym koncie VAT, których firmy nie będą mogły swobodnie wykorzystywać.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu