Bezcenna wartość

TOMASZ SOMMER
opublikowano: 20-06-2012, 00:00

PRZEMYSŁ WYDOBYWCZY

Wśród polskich inwestycji zagranicznych najbardziej spektakularnymi okazują się surowcowe. To ważne dla różnicowania przez firmy portfela aktywów oraz projektów zapewniających im rozwój. Obecnie głównym czynnikiem określającym geostrategiczną pozycję danego kraju staje się właśnie dostęp do surowców naturalnych. W warunkach globalnego wyścigu będzie to miało coraz większy wpływ na konkurencyjność krajów UE.

Polskie firmy wpisują się w strategię poszukiwania surowców także bardzo daleko. Przykładem może być przejęcie przez KGHM złóż kanadyjskiej kopalni Quadra FNX, dzięki czemu nasz koncern narodowy stał się globalnym. Czy ten krok okaże się sukcesem ekonomicznym — dowiemy się rzecz jasna dopiero w przyszłości. Ale polski przemysł wydobywczy ma wielką szansę stać się jednym z filarów gospodarki europejskiej. Jego surowcowe bezpieczeństwo, gwarantowane dostępem do nowych złóż, jest polityczno- -biznesową wartością wręcz bezcenną.

TOMASZ SOMMER

wiceprezes Instytutu Globalizacji

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TOMASZ SOMMER

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Bezcenna wartość