Bezpieczeństwo w sieci

Prywatna sieć wirtualna ochroni firmowe dane przed dostępem nieuprawnionych osób

Rozwój internetu pozwolił wielu przedsiębiorstwom na efektywną komunikację i tym samym otworzył nowe perspektywy tym pracownikom, którzy z różnych powodów wykonują swoje obowiązki poza biurem. Problem w tym, że zdalny dostęp do korporacyjnej infrastruktury IT niesie ze sobą zagrożenia związane z możliwością utraty, uszkodzenia czy wydostania się na zewnątrz firmowych danych. Rozwiązaniem jest wirtualna sieć prywatna (virtual private network — VPN).

— Szyfrowane łącza to rozwiązanie powszechnie używane w wielooddziałowych przedsiębiorstwach lub firmach, których pracownicy realizują zadania poza siedzibą spółki, zdalnie łącząc się z systemami korporacyjnymi — wskazuje Ernest Orłowski, dyrektor ds. realizacji i zarządzania usługami w T-Systems Polska.

— Wdrożenie rozwiązań związanych z VPN sprawdza się w firmach, których pracownicy często podróżują, i w instytucjach stosujących model telepracy — daje menedżerom kontrolę nad stosowanymi przez pracowników mobilnych narzędziami i posiadanymi informacjami — uzupełnia Krzysztof Chyliński, dyrektor technologii i członek zarządu Holiconu.

Co istotne: na VPN mogą skorzystać nie tylko międzynarodowe korporacje, ale też instytucje prywatne i publiczne, które mają zasoby danych wymagające szczególnejochrony, w tym jednostki administracji publicznej i firmy z sektora MŚP.

Jak to działa?

VPN polega na wyodrębnieniu z sieci operatora pasma transmisji dla jednego użytkownika. Tym samym umożliwia zaszyfrowane, w pełni bezpieczne połączenie z siecią lokalną z dowolnego miejsca na świecie.

— Przy pomocy publicznej infrastruktury, takiej jak internet, tworzy się wewnętrzne połączenia między jej użytkownikami niezależnie od tego, gdzie się znajdują. Innowacyjne technologie pozwalają połączyć kilka sieci lokalnych znajdujących się w od siebie daleko we wspólną bezpieczną sieć — tłumaczy Krzysztof Chyliński. Zaś Ernest Orłowski dodaje, że dzięki VPN serwery, które fizycznie pracują w centrum danych przedsiębiorstwa lub u operatora, są dostępne dla oddziałów i pojedynczych osób właściwie z dowolnego miejsca na świecie. W rezultacie pracownicy mogą korzystać ze wszystkich usług udostępnianych przez dział IT lub dostawcę, takich jak firmowe aplikacje (np. SAP czy MS Exchange), telefonia IP (aparat na biurku lub softphone na komputerze), presence, wideorozmowy.

— Jeżeli w firmie pojawia się zapotrzebowanie na tego typu usługi, wirtualna sieć prywatna jest inwestycją wartą rozważenia — podkreśla Ernest Orłowski. Wirtualna sieć prywatna to rozwiązanie zarazem elastyczne i bezpieczne. Daje konkretnym użytkownikom dostęp do wszystkich lub tylko do części informacji. Poza tym pracownicy łączą się z lokalną siecią za pomocą specjalnie tworzonych jednorazowych haseł o krótkim terminie ważności. Bezpieczeństwo przekazywanych danych zapewnia stosowana w wirtualnych sieciach prywatnych technologia szyfrowania uniemożliwiająca ich przechwycenie przez osoby nieuprawnione.

Z perspektywą rozwoju

VPN zdobywa coraz więcej użytkowników m.in. dlatego, że jest to rozwiązanie wygodne i proste.

— Wystarczy podłączyć się do internetu, ustawić w sieci lokalnej i już ma się dostęp do wszystkich firmowych aplikacji, drukarek, narzędzi i informacji. A w call center wirtualna sieć prywatna umożliwia również podpięcie się pod standardowy numer wewnętrzny i dostęp do prowadzonych rozmów — zachwala Krzysztof Chyliński z Holiconu.

— Do popularyzacji VPN przyczyniają się również nowe tendencje na rynku teleinformatycznym: przede wszystkim spadek cen transmisji danych i dostępu do sieci oraz rosnąca popularność cloud computingu i rozwiązań unified communications — dorzuca Ernest Orłowski z T-Systems Polska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Bezpieczeństwo w sieci