BH: w II kwartale dynamika PKB spadnie poniżej 2 proc.

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 20-06-2001, 18:45

Zgodnie z oczekiwaniami, zarówno produkcja przemysłowa jak i ceny produkcji sprzedanej przemysłu obniżyły sie w maju (w stosunku rocznym). Dane potwierdzają, ze gospodarki dalej spowalnia. Ceny produkcji sprzedanej przemysłu obniżyły sie do 2,5% rok do roku z 3,4% w kwietniu i 7,9% w maju 2000 roku. Spadające ceny producentów świadczą o wciąż słabnącym popycie wewnętrznym, który zmusza producentów do obniżania marz. Także dane o produkcji nie są zachęcające.

W maju, produkcja przemysłowa wzrosła o 2,9%, wobec 7,7% wzrostu w maju 2000 roku i była 1% niższa rok do roku. W okresie od stycznia do maja, produkcja przemysłowa wzrosła o 2,5%, podczas gdy w odpowiadającym okresie w zeszłym roku produkcja przemysłowa wzrosła o 9,8%. Wytwórczość, największy składnik produkcji była niższa 1,7% rok do roku, po 3% wzroście w kwietniu. Według GUS spadek produkcji zanotowano w prawie połowie sektorów produkcji (14 na 29). Największy spadek odnotowano w przemyśle samochodowym (- 22,2% m/m), produkcji maszyn i urządzeń (-9%) i produkcji odzieży i wyrobów futrzarskich (-8%m/m).Bardzo zła wydaje sie sytuacja w budownictwie. W maju produkcja budowlana była 11,9% niższa w porównaniu z majem zeszłego roku.

Powyższe dane oznaczają, że nie można liczyć na szybki wzrost PKB w tym roku. Wzrost PKB w pierwszym kwartale oczekiwany jest na poziomi 2-2,4% i myślimy, że dalsze spowolnienie tempa wzrostu jest możliwe w drugim kwartale. Dane o wzroście PKB w pierwszym kwartale będą opublikowane w poniedziałek.

Katarzyna Zajdel-Kurowska

Bank Handlowy w Warszawie

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / BH: w II kwartale dynamika PKB spadnie poniżej 2 proc.