Biała sukienka i latające drony

opublikowano: 25-01-2016, 22:00

Bezzałogowe statki powietrzne szturmują rynek usług ślubnych na całym świecie

Wystawne śluby i wesela w stylu Bollywood to od wielu lat stała część kulturowego krajobrazu Indii. Choć takie uroczystości są mocno zakorzenione w starych rytuałach i tradycji, jakiś czas temu pojawiła się na nich innowacja — drony. Latające ponad głowami pary młodej i gości ministatki powietrzne, wyposażone w zdalnie sterowane kamery, gwarantują pamiątkę, na jaką wcześniej mogli pozwolić sobie tylko celebryci z największych bulwarowych gazet świata filmowani z helikopterów przez paparazzich. Para młoda, najczęściej w złoto- -czerwonych strojach, barwne korowody gości i bogate dekoracje w etnicznym, indyjskim stylu prezentują się na filmach i fotografiach „z lotu ptaka” równie dobrze, jak na tradycyjnych ujęciach. Przy całym przepychu, z jakim organizowane są śluby i wesela nawiązujące do filmowej stylistyki Bollywood, koszt wynajmu drona to raczej niewielkie obciążenie dla pary młodej i rodziny. Za jego wypożyczenie trzeba zapłacić w Indiach równowartość około 600 USD.

Dzięki dronom śluby i wesela coraz częściej są „podglądane” z lotu ptaka. Hałasujące, latające nad głowami gości maszyny są ciekawym dodatkiem do ceremonii — twierdzą profesjonalni fotografowie.
Zobacz więcej

RAZ, DWA, TRZY, DRON PATRZY:

Dzięki dronom śluby i wesela coraz częściej są „podglądane” z lotu ptaka. Hałasujące, latające nad głowami gości maszyny są ciekawym dodatkiem do ceremonii — twierdzą profesjonalni fotografowie. WYNAJMIJDRONA.PL (fot. za zgodą p. Roberta Krzyka)

Nikomu w Indiach nie przeszkadza fakt, że używanie dronów do filmowania takich uroczystości jest nielegalne. Moda na zdjęcia i filmy z lotu ptaka kwitnie tam w najlepsze, podobnie jak w wielu innych krajach, w tym w Polsce. Nad Wisłą nie trzeba jednak łamać prawa.

— W Polsce jest 2100 osób, które posiadają tzw. świadectwo kwalifikacji operatora bezzałogowego statku powietrznego. Uprawnia ono do wykorzystywania dronów w celach innych niż sportowo- -rekreacyjne — mówi Mateusz Kotliński z biura rzecznika Urzędu Lotnictwa Cywilnego. W ciągu pół roku liczba tych świadectw w Polsce wzrosła o około 250 proc.

— Boom zaczął się dwa lata temu. Na początku dronami interesowali się tylko innowatorzy, teraz dołączyli do nich przedsiębiorcy, np. z branż geodezyjnej i fotograficznej, a coraz częściej też branż rolniczej i budowlanej — mówi Tomasz Siwy z firmy Novelty RPAS, która produkuje drony.

W przeciwieństwie do Indii czy USA Polska jest krajem, w którym rynek usług związanych z dronami ma ogromny potencjał ze względu na obowiązujące prawo.

— Dużym katalizatorem zmian na rynku jest prawo. W USA do niedawna używanie dronów do celów prywatnych czy komercyjnych było zabronione. Polskie przepisy są natomiast wyjątkowo przyjazne — twierdzi Tomasz Siwy.

Nie wiadomo, ile firm w Polsce oferuje obecnie usługę wypożyczenia drona na ślub i wesele, ale tego typu oferty pojawiają się już niemal w każdym większym mieście. Wynajem prowadzą zarówno duże agencje reklamowe, jak też prywatni fotografowie. Za krótki film lub serię zdjęć ślubnych młode pary muszą zapłacić około 600 zł. Ceny są zróżnicowane w zależności od jakości oferowanych dronów i wahają się od 400 do nawet 2,5 tys. zł.

— Materiał z drona, najczęściej kilkusekundowe ujęcia, zwykle przekazujemy w surowej formie kamerzyście, który wmontowuje go w główny film ze ślubu i wesela — mówi Robert Krzyk, który oferuje wynajem dronów w internecie. Moda ślubna to tylko jedna z wielu nisz, na które wkroczyły drony. Obrońcy prywatności muszą pogodzić się z tym, że niebawem staną się one tak popularne jak konsole do gier, odtwarzacze mp3 czy e-booki, bo ich ceny maleją z roku na rok. Już dziś szacuje się, że globalna wartość tego rynku do 2021 r. może wzrosnąć do 16 mld USD.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy