Białoruskie kryzysy [PODCAST]

opublikowano: 22-10-2021, 06:00

Wkrótce ma być ogłoszony nowy, piąty już pakiet unijnych sankcji wobec Białorusi. Restrykcje rozszerzają też Amerykanie. Co to oznacza dla gospodarki Białorusi, ale także dla polskich firm?

Od ponad roku trwa głęboki kryzys w relacjach demokratycznego Zachodu z reżimem Aleksandra Łukaszenki. Początkiem radykalnego oziębienia stosunków były zeszłoroczne, sfałszowane wybory prezydenckie i brutalne stłumienie masowych protestów społecznych. Nałożone przez Unię Europejską sankcje wywołały pogorszenie sytuacji ekonomicznej na Białorusi, a dyktator z Mińska w odpowiedzi wywołał kryzys migracyjny i humanitarny.

Zachód stara się jednak działać dwutorowo. Z jednej strony nakłada na stronę białoruską kolejne sankcje – w listopadzie ma być ogłoszony piąty już pakiet tego typu restrykcji Unii Europejskiej – ale z drugiej opracowuje też plan ekonomicznej pomocy dla Białorusi na czasy, gdy Aleksandr Łukaszenko zostanie już ostatecznie odsunięty od władzy. O skuteczności tych działań mówi nam Kacper Wańczyk, były polski dyplomata i ekspert od spraw białoruskich, a także rosyjskich i ukraińskich.

Natomiast Kamil Kłysiński z Ośrodka Studiów Wschodnich odpowiada m.in. na pytanie, kiedy Białoruś i jej obywatele będą mogli poczuć się wolni od samozwańczego tyrana. Perspektywa jest budująca.

O sytuacji białoruskich oraz polskich firm działających na tamtejszym rynku opowiada zaś Andrzej Szurek, autor wideobloga "ZEWschodu”. A o sytuację tych polskich firm, które prowadzą działalność po naszej stronie granicy, ale na obszarze stanu wyjątkowego lub w jego sąsiedztwie zapytaliśmy Edytę Defańską-Czujko, adwokata z kancelarii Crido i ekspertkę BCC.

Wszystkie odcinki Pulsu Biznesu do słuchania znajdziecie na stronie www.pb.pl/dosluchania i w aplikacjach podcastowych, w tym na Spotify i Apple Podcasts.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane