Biały Dom: Iran "przeliczył się" wznawiając program atomowy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 11-01-2006, 20:30

Rzecznik Białego Domu powiedział w środę, że Irak "poważnie się przeliczył", wznawiając prace w ośrodku badań nuklearnych w Natanz. Podkreślił, że w tej kwestii trwają intensywne konsultacje Waszyngtonu z europejskimi sojusznikami.

Rzecznik Białego Domu powiedział w środę, że Irak "poważnie się przeliczył", wznawiając prace w ośrodku badań nuklearnych w Natanz. Podkreślił, że w tej kwestii trwają intensywne konsultacje Waszyngtonu z europejskimi sojusznikami.

Scott McClellan, który przebywał wraz z prezydentem George'em W.Bushem z krótką wizytą w Kentucky, powiedział dziennikarzom, że jeśli negocjacje państw europejskich z Iranem będą wyglądać tak jak do tej pory, nie pozostanie nic innego jak wnieść kwestię irańską do Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Podkreślił, że społeczność międzynarodowa dała Iranowi szansę negocjacji, w zamian za co Teheran "po raz kolejny wykazuje, że zamierza ignorować jej żądania". "To właśnie uważam za poważne przeliczenie się" - dodał. 

Tego samego dnia wcześniej premier Wielkiej Brytanii Tony Blair powiedział, że USA i Unia Europejska prawdopodobnie będą się domagały wniesienia kwestii irańskiej do Rady Bezpieczeństwa ONZ. W czwartek ministrowie spraw zagranicznych Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec oraz wysoki przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Javier Solana spotkają się w Berlinie, by omówić kryzys wokół programu nuklearnego Iranu.

Stany Zjednoczone i UE zarzucają Iranowi dążenie do wyprodukowania broni jądrowej. Teheran utrzymuje, że jego program atomowy ma charakter cywilny i służy wyłącznie do produkcji paliwa do elektrowni atomowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane