Białystok inwestuje w e-drogi

KA
opublikowano: 14-06-2013, 00:00

Za 26,5 mln zł Siemens zbuduje system zarządzania ruchem w mieście.

Pod koniec maja Siemens podpisał umowę na budowę systemu zarządzania ruchem na 115 skrzyżowaniach w Poznaniu. Dostanie za to 82,9 mln zł. Podobne zadanie zlecił niemieckiemu koncernowi Białystok. Za system działający na 120 skrzyżowaniach miasto zapłaci dużo mniej, bo 26,5 mln zł.

— Funkcjonalność białostockiego systemu jest mniejsza. W Poznaniu wykonamy rozbudowany moduł zarządzania komunikacją miejską. W Białymstoku nie będziemy go stosować. Nie ma też naprowadzania na wolne miejsca parkingowe — tłumaczy Kinga Jabłonowska z Siemensa.

Białostocki system ma być uruchomiony dwa miesiące po poznańskim — do końca maja 2015 r. Projekt, podobnie jak wielkopolski, będzie współfinansowany z pieniędzy unijnych. Do wyboru wykonawcy takiego systemu szykuje się Rzeszów. W 2011 r. umowy na ich budowę podpisały Trójmiasto i Gliwice. W pierwszym przypadku wartość kontraktu wynosi 184,3 mln zł (z czego samorządy wyłożą niespełna 30 mln zł). Wykonawcą jest Qumak- Sekom. W Gliwicach bardziej kompleksowe rozwiązanie, acz o mniejszym zasięgu terytorialnym, wyceniono na 29 mln zł. Systemy zarządzania mają na bieżąco optymalizować działanie programów sterujących sygnalizacją świetlną tak, by ruch drogowy był możliwie płynny. Dołączone do nich elektroniczne tablice informacyjne informują kierowców o sytuacji na drodze lub wolnych miejscach parkingowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu