Białystok o krok od spalarni

ANP, PAP
opublikowano: 22-07-2011, 00:00

Miejska spółka ogłosiła przetarg na inwestycję, która pochłonie ponad 0,5 mld zł.

Miejska spółka ogłosiła przetarg na inwestycję, która pochłonie ponad 0,5 mld zł.

Po Krakowie, Poznaniu, Bydgoszczy i Toruniu przyszedł czas na Białystok. Miasto jest coraz bliżej realizacji kluczowej inwestycji. Chodzi o budowę zakładu termicznego przekształcania odpadów komunalnych. Przetarg w systemie "zaprojektuj i zbuduj" ogłosiła spółka komunalna Lech.

Wartość inwestycji wyniesie 532,6 mln zł netto, z czego 333 mln zł będzie pochodzić z dotacji unijnych. Władze miasta na przełomie sierpnia i września chcą podpisać umowę na dofinansowanie.

Spalarnia w Białymstoku to niejedyna, na którą pieniądze wyłoży Unia. Około 340 mln zł ma otrzymać podobna inwestycja, której wspólnie podjęły się miasta Bydgoszcz i Toruń (projekt wart 600 mln zł). Kolejne 371 mln zł dotacji popłynie do Krakowa na budowę spalarni o wartości ponad 570 mln zł. Na zastrzyk finansowy z Unii liczą także włodarze Poznania, Koszalina, Łodzi i Rudy Śląskiej, którzy chcieli budować zakłady przekształcania odpadów w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Na te projekty Unia ma wyłożyć łącznie 1,5 mld zł.

Obecnie odpady komunalne z Białegostoku trafiają do zakładu w Hryniewiczach. W ramach inwestycji tamtejsze składowisko śmieci ma być rozbudowane, a zakład utylizacji odpadów zmodernizowany. Spalarnia, która powstanie do 2015 r., będzie utylizować 120 tys. ton odpadów rocznie i stanie się istotnym elementem systemu gospodarowania odpadami także dla ościennych gmin Białegostoku. Firmy zainteresowane przetargiem mogą się zgłaszać do października-listopada 2011 r. Umowa z wykonawcą ma być podpisana w czerwcu przyszłego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu