Biazet już jest poza grupą AC

MZAT
14-08-2012, 00:00

Firma AC najpierw kupiła spółkę od skarbu państwa, a teraz sprzedała ją swoim akcjonariuszom.

Po co producentowi samochodowych instalacji gazowych producent odkurzaczy i ekspresów do kawy? Takie pytanie mogli stawiać wiosną inwestorzy, gdy białostocka firma AC — znana z autoinstalacji pod marką STAG — jako jedyna złożyła ofertę w postępowanu prywatyzacyjnym dotyczącym Biazet. Katarzyna Rutkowska, prezesu AC, zapowiadała „wykorzystanie efektów synergii w obszarze kosztowym i rozwojowym”, potem akcje Biazetu miały być „długoterminowym aktywem finansowym”.

Już wiadomo, że w Białymstoku nie narodzi się rewolucyjny samobieżny odkurzacz gazowy. Firma AC sprzedała cały pakiet akcji Biazetu — 40,33 proc., kupiony od skarbu państwa, i 13,14 proc. od spółki TLS — za 39,8 mln zł. Zapłaciła za niego prawie 2,2 mln zł mniej.

AC tłumaczy sprzedaż zbyt dużą kapitałochłonnością Biazetu, który — prócz zakładu montującego AGD — ma liczne nieruchomości w Białymstoku, w tym galerię handlową Kwadrat. Resort skarbu nie ma jednak żadnych zastrzeżeń. „Zaproszenie do przetargu publicznego nie przewidywało żadnych zobowiązań pozacenowych po stronie inwestora.

Jedynym kryterium wyboru oferty była cena” — głosi odpowiedź biura prasowego resortu. Ta zaś nie tylko spełniła jego oczekiwania, ale je przekroczyła. Ustanowiona przez resort minimalna cena za akcję Biazetu wynosiła 168 zł, tymczasem firma AC płaciła 201,20 zł. Teraz — po cenie 216,23 zł — sprzedała je „grupie kilkunastu inwestorów”.

Wśród nich jest czterech członków nadzoru AC, w tym rozdający karty w spółce Piotr Laskowski, współtwórca Emperii. „Nowi” inwestorzy Biazetu mają skupić się na rozwijaniu działalności deweloperskiej. W ubiegłym roku — jeszcze pod państwowymi skrzydłami — spółka miała 546 mln zł przychodu i 9 mln zł zysku netto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MZAT

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Biazet już jest poza grupą AC