Czytasz dzięki

Biedroń: Słupsk uniknie katastrofy

PAP
opublikowano: 02-07-2015, 21:38

Dzięki wsparciu rządu zadeklarowanemu przez premier Ewę Kopacz Słupsk uniknie katastrofy finansowej - powiedział w czwartek w Warszawie po spotkaniu z premier prezydent Słupska Robert Biedroń. Według niego rząd ma dofinansować m.in. budowę drogi i remont mieszkań.

Spotkanie premier z prezydentem Słupska było związane z prośbą o bezzwrotną pomoc finansową, z którą zwrócił się do niej Biedroń po tym, gdy sąd arbitrażowy nakazał w połowie czerwca wypłacenie przez miasto 24,5 mln zł firmie, która budowała Aquapark.

Robert Biedroń
Robert Biedroń
RYSZARD NOWAKOWSKI - FORUM

Biedroń podał, że premier zadeklarowała, iż rząd dofinansuje w Słupsku budowę drogi, remont mieszkań socjalnych i komunalnych i wesprze instytucje kultury. Dzięki temu miasto będzie miało środki w budżecie na spłatę zadłużenia - mówił dziennikarzom po spotkaniu prezydent miasta.

"Chciałoby się powiedzieć: Ewa dotrzymuje słowa. Szczerze powiedziawszy nigdy nie myślałem, że to powiem w przypadku Platformy Obywatelskiej" - powiedział. "Dzisiaj dzięki decyzjom rządu będziemy mogli zebrać potrzebne środki (...); uratujemy budżet miasta. Ta decyzja pozwoli nam uniknąć katastrofy finansowej" - powiedział.

Prezydent Słupska nie chciał mówić o kwotach; zaznaczył, że będą jeszcze szacowane. "Czekam na podpisanie konkretnych umów i realizację decyzji, które dzisiaj zostały przez panią premier złożone" - dodał. Jak mówił, potrzebne będzie złożenie odpowiednich wniosków o dofinansowanie z budżetu państwa, a środki mają być przeznaczone jeszcze w 2015 r.

Biedroń wyjaśnił, że dzięki wsparciu rządu Słupsk będzie mógł zrealizować program wsparcia mieszkalnictwa komunalnego i socjalnego. "Dzisiaj w Słupsku brakuje mieszkań dla 1,5 tys. rodzin. Mamy ok. 135 mieszkań komunalnych, których ze względu na ogromne trudności finansowe miasta nie mogliśmy wyremontować" - powiedział. Dzięki wsparciu rządu te mieszkania będą mogły zostać wyremontowane - zapewnił.

Deklaracja wsparcia dotyczy też instytucji kultury - powiedział Biedroń. "Udało nam się znaleźć rozwiązania, które sprawią, że będziemy mogli aplikować o wsparcie ze strony rządu na wsparcie instytucji kultury w naszym mieście".

Słupsk ma - według Biedronia - otrzymać też pieniądze na budowę drogi krajowej 21. "To był temat poruszany w 2008 r. przez Donalda Tuska podczas jego wizyty w Słupsku odnośnie rekompensat ws. tarczy antyrakietowej. Ówczesny premier obiecał, że za budowę tarczy m.in. rząd przeznaczy środki na budowę drogi krajowej 21, która w przypadku Słupska obejmuje ring, czyli obwodnicę naszego miasta. Dzisiaj na spotkaniu z panią premier dostałem obietnicę, że rząd takie środki znajdzie i przeznaczy na budowę tej obwodnicy" - powiedział Biedroń.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Dodał, że "nadal w grze" jest sprawa budowy drugiej nitki linii kolei z Gdyni do Słupska. W piątek w godzinach porannych Biedroń w tej sprawie ma się jeszcze raz spotkać z minister infrastruktury i rozwoju Marią Wasiak.

Prezydent Słupska powiedział, żę rozmowa z premier dotyczyła też m.in. rozwiązań systemowych dla miast poza centrami wielkich metropolii, a także gm. Smołdzino na terenie Parku Słowińskiego, która - jak mówił Biedroń - ze względu na położenie jest biedna, nie może się rozwijać, pozyskiwać środków i inwestorów. "Pani premier także w przypadku gminy Smołdzino zaproponowała konkretną pomoc, która pozwoli gminie wyremontować szkołę, która jest w katastrofalnym stanie" - mówił Biedroń.

Było to kolejne spotkanie premier z prezydentem Biedroniem w ostatnich dniach. Odbyło się z udziałem minister infrastruktury i rozwoju i wiceminister finansów Hanny Majszczyk.

Kilkanaście dni temu Biedroń zwrócił się do Kopacz z prośbą o bezzwrotną pomoc finansową - po tym, jak sąd arbitrażowy nakazał w połowie czerwca wypłacenie przez miasto 24,5 mln zł firmie, która budowała Aquapark. Inwestycja rozpoczęła się w maju 2011 r. i miała powstać do czerwca 2012 r. Budowa, na którą samorząd dostał dotację unijną, przedłużała się jednak, a w styczniu 2013 r. wstrzymano ją całkowicie: ratusz zerwał umowę z wykonawcą z powodu opóźnień. W ub. tygodniu prawnicy reprezentujący miasto poinformowali, że sąd wstrzymał bezterminowo wykonanie wyroku sądu arbitrażowego. Postanowienie o wstrzymaniu egzekucji jest nieprawomocne i firma Termochem, której samorząd miał wypłacić pieniądze, może się od niego odwołać.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane