Biegacze pobiegną po dnie jeziora w Poznaniu

PAP., DI
02-11-2016, 15:18

Około 1 mln zł ma kosztować osuszenie i oczyszczenie dna Jeziora Maltańskiego w Poznaniu. W grudniu po dnie zbiornika przebiegną uczestnicy nietypowej imprezy sportowej. Osuszanie zbiornika rozpocznie się w czwartek.

Zobacz więcej

Jezioro Maltańskie, Poznań Koefbac (CC BY-SA 4.0), via Wikimedia Commons

Codziennie poziom wody obniżać się będzie od kilku do kilkunastu centymetrów, a dno zostanie osiągnięte po ok. trzech tygodniach.

W Malcie jest około 2 mln m sześc. wody. Woda z jeziora jest spuszczana co cztery lata. Dzięki tej operacji można zadbać o czystość tego powstałego w latach 50. ub. wieku sztucznego zbiornika wodnego.

"W trakcie prac wywiezione zostaną namuły, które powodują uwalnianie biogenów, mających wpływ na zakwit sinic. Oczyścimy także dno z butelek, kartonów i innych śmieci, które zostały wrzucone do wody” – poinformował w środę dyrektor Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji (POSiR) Zbigniew Madoński.

Jak dodał, wywóz namułów wpływa także na utrzymanie pożądanej głębokości na całej powierzchni akwenu, co jest szczególnie ważne dla wioślarzy i kajakarzy.

Poza oczyszczeniem zbiornika, zaplanowano przegląd i ewentualne remonty urządzeń torowych, urządzenia do regulacji poziomu wody, a także umocnienie brzegów jeziora narzutami kamiennymi, faszyną i roślinnością.

W tym roku pierwszy raz po osuszonym dnie jeziora pobiegną biegacze, uczestnicy imprezy sportowej Mudness Run. Trasa ok. 5-km biegu przebiega wokół jeziora, jak i po jego dnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP., DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Biegacze pobiegną po dnie jeziora w Poznaniu