Biurokracja w internecie

opublikowano: 21-08-2013, 00:00

Ze-administracji korzysta 17 proc. Polaków.

Ponad dwie trzecie z nich (69 proc.) pochodzi z miast i miasteczek. 65 proc. używa do tego notebooków i netbooków, a 42 proc. — komputerów stacjonarnych. Niemal wszyscy (90 proc.) są zadowoleni z tej formy załatwiania spraw urzędowych — wynika z najnowszego raportu firmy EMC Poland.

— Już prawie 18 mln mieszkańców Polski jest lub bywa w sieci, a w ostatnim roku podwoiła się liczba osób korzystających z dostępu bezprzewodowego. Dzięki e-administracji mogą załatwiać sprawy urzędowe w dogodnym dla siebie miejscu i czasie, bez konieczności zwalniania się z pracy i marnowania czasu w kolejkach — zachwala Adam Wojtkowski, dyrektor generalny EMC w Polsce.

Najpopularniejszą e-usługą w jest rozliczanie podatku (13 proc.). Według Ministerstwa Finansów, e-deklaracje za 2011 r. złożyło ponad 2,1 mln osób, czyli 12 proc. podatników PIT. A w tym roku na tę formę rozliczenia zdecydowało się już ponad 3,5 mln podatników. Daleko nam jednak do Austrii, w której zeznania drogą elektroniczną wysyła ponad połowa podatników, i do Estonii, gdzie robią to prawie wszyscy (94 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Biurokracja w internecie