Czytasz dzięki

Biurowce bez Ukraińców

opublikowano: 24-10-2019, 22:00

Od marca niemiecki rynek pracy otworzy się dla kadr ze Wschodu, których sporo zatrudniają nasze centra BPO.

Wśród pracowników centrów usług wspólnych, rosnących w Polsce jak grzyby po deszczu, większość wśród zatrudnianych obcokrajowców stanowią Ukraińcy. Czy otwarcie dla nich niemieckiego rynku pracy nie spowoduje, że przeniosą się dalej na zachód i czy bez nich Polska nadal będzie atrakcyjna dla firm z branży BPO? Dla segmentu nieruchomości biurowych potencjalne kłopoty centrów usług to poważny problem. Według firmy doradczej Walter Hertz w 2018 r. firmy z tego sektora podpisały w Polsce umowy na ponad 400 tys. m kw. powierzchni biurowych. Poza Warszawą centra obsługi biznesuw minionym roku wygenerowały ponad połowę całkowitego popytu na powierzchnię biurową. Podstawowym czynnikiem decydującym o lokalizacji firm z tej branży jest dostęp do pracowników.

W najbliższym czasie Polska jako lokalizacja sprzyjająca rozwojowi sektora BPO
nie jest zagrożona — uważa Joanna Blumert, ekspertka Cushman & Wakefield.
Zobacz więcej

SPOKOJNIE:

W najbliższym czasie Polska jako lokalizacja sprzyjająca rozwojowi sektora BPO nie jest zagrożona — uważa Joanna Blumert, ekspertka Cushman & Wakefield. Fot. ARC

— W branży usług związanych z IT na pewno otwarcie granic dla pracowników ze Wschodu wpłynie na biznes. Trudno na razie oszacować skalę tej migracji — powiedział podczas konferencji „Biurowce w Polsce” Paweł Łopatka, dyrektor zarządzający SoftServe Poland.

Zdaniem Artura Kornatowskiego, dyrektora wsparcia produktu w Grupie Impel, marcowe otwarcie rynku pracy dla Ukraińców jest ograniczone wymaganiami dotyczącymi znajomości języka i nostryfikacji dyplomów.

— Marzec nie będzie jeszcze dla nas przełomem, ale później Niemcy mogą zechcieć szerzej się otworzyć — stwierdził Artur Kornatowski, podkreślając, że Polska kiepsko sobie radzi z zatrudnianiem pracowników z państw egzotycznych.

W pierwszej połowie 2019 r. wydano ponad 35 tys. zezwoleń na pracę dla obywateli krajów azjatyckich (o 42 proc. więcej niż rok wcześniej). Dla porównania: Ukraińcy uzyskali 162 tys. zezwoleń. Zdaniem ekspertów firmy Personnel Service pracodawcy częściej będą sięgać po kadrę z Azji ze względu na trudności z rekrutacją pracowników z Ukrainy. Co ciekawe, w ostatnich dniach firma rekrutacyjna z Grupy Impel przeprowadziła pierwszy nabór pracowników z Afryki — z Kamerunu, Nigerii, Konga i Zimbabwe.

— Według przeprowadzonych ostatnio badań na temat potencjalnej relokacji do Niemiec, taką chęć wyraziło od 25 do 50 proc. pracowników z Ukrainy. W prywatnych rozmowach tylko nieliczni potwierdzają jednak zainteresowanie przeprowadzką. W Polsce łatwiej im się porozumieć, mają bliżej do kraju i mniej wydają na utrzymanie — powiedziała Joanna Blumert, ekspertka z działu powierzchni biurowych Cushman & Wakefield.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane