Biznes celuje w stolicę

opublikowano: 02-04-2018, 22:00

Co czwarta firma planująca rozwój wybiera Warszawę. Główną zachętą jest dostęp do wykwalifikowanych kadr.

Warszawa to najbardziej atrakcyjne miasto dla inwestycji w Polsce. Aż 28 proc. przedsiębiorców, którzy szykują się do rozszerzenia działalności, rozważa wybór tego miejsca — wynika z najnowszego raportu firm Antal i CBRE. Na drugim miejscu znalazł się Wrocław — 22 proc., a na trzecim Łódź i Poznań — po 16 proc.

Do stolicy przyciąga inwestorów przede wszystkim dostępność wykształconych pracowników.

— Jest to szczególnie istotne w obecnej sytuacji, gdy mamy do czynienia z rynkiem pracownika, co przekłada się na trudności w pozyskiwaniu rąk do pracy i coraz częściej stanowi kluczową barierę w rozwoju przedsiębiorstw. W kontekście podaży pracowników warto zwrócić uwagę na wysoką ocenę atrakcyjności Warszawy nie tylko w oczach inwestorów, ale również kandydatów do pracy — mówi Anna Piotrowska-Banasiak, dyrektor ds. rozwoju biznesu w firmie Antal.

W stolicy uczy się ponad 250 tys. studentów. Według danych Antala, najwięcej z nich wybrało finanse (40 tys.), lingwistykę (15 tys.) i IT (20 tys.). Warto zauważyć, że Warszawa dominuje pod względem atrakcyjności rynku pracy dla specjalistów z tej ostatniej branży.

— Dzieje się tak choćby dlatego, że tutaj mają siedziby najwięksi gracze z tego sektora. Ponadto to właśnie w Warszawie specjaliści i menedżerowie IT zarabiają najwięcej. Miasto jest także prężnie działającym ekosystemem startupowym, który przyciąga pełnych zapału młodych, ambitnych i twórczych ludzi. Warszawę pod tym kątem wyróżniają np. Campus Warsaw stworzony przez Google’a, czy Reaktor — tłumaczy Anna Miłosz, konsultant Antala.

Przyczynkiem do lokowania biznesu w stolicy jest też dobrze rozwinięta infrastruktura, którą ankietowani przez CBRE i Antala ocenili na 7,4 pkt. w 10-stopniowej skali.

— Warszawa jest pod tym względem najbardziej rozwiniętym miastem w Polsce, jednak w porównaniu z wieloma stolicami Europy Zachodniej nadal istnieje duże pole do poprawy. Rośnie liczba mieszkańców, powstają nowe dzielnice biznesowe i mieszkaniowe, a w związku z tym rosną również potrzeby w dziedzinie transportu publicznego i infrastruktury drogowej. Badanie dowodzi jednak, że ocena stanu obecnego już jest stosunkowo wysoka. Ponadto miasto jest w trakcie licznych kluczowych inwestycji, które umocnią dobrą pozycję infrastruktury stolicy — uważa Piotr Pikiewicz, starszy konsultant w CBRE.

Eksperci zwracają również uwagę na to, że Warszawa to zdecydowany lider pod względem dostępności nowych biur. Atrakcyjność tego rynku potwierdzają dane firmy Cresa Polska — na koniec 2017 r. zasoby nowoczesnych biur w stolicy wyniosły 5,28 mln mkw. Od początku 2017 r. do użytku oddano 275, 4 tys. mkw., m.in. dzięki ukończeniu II etapu kompleksu Business Garden oraz biurowców West Station II i D48. W budowie jest ponad 750 tys. mkw. Duże zainteresowanie wzbudza przede wszystkim budowa biurowca Varso, najwyższego obiektu w Polsce i Unii Europejskiej. Budynek zajmie prawie 140 tys. mkw. i zostanie oddany do użytku w 2020 r. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Biznes celuje w stolicę