Biznes wybiera niepubliczną chmurę

opublikowano: 15-01-2018, 22:00

Bezpieczeństwo w przetwarzaniu wrażliwych danych może firmom zapewnić private cloud. Co ciekawe, klienci centrów danych stawiają na lokalny patriotyzm.

W ostatnim czasie duża część przedsiębiorstw decyduje się na ochronę danych, wykorzystując do tego prywatną chmurę (ang. private cloud). Głównym powodem takiego wyboru jest fakt, że to kompleksowa, gotowa do wdrożenia i działania usługa, która pozwala administratorom na sprawne zarządzanie całością infrastruktury. Kolejną, nie mniej ważną przesłanką, jest ochrona wrażliwych informacji. To właśnie kontrola danych jest dla 70 proc. decydentów odpowiadających za realizację projektów najsilniejszym bodźcem skłaniającym ich do wdrożenia prywatnej chmury — wynika z danych firmy VMware.

Warto dodać, że ekonomiczną alternatywą dla tego rozwiązania jest outsourcing usług cloud. Pozytywne podejście przedstawicieli biznesu do usług chmury obliczeniowej potwierdzają także wyniki badania Forrester Research. Mimo że 59 proc. decydentów z branży IT na szczycie listy priorytetów umieściło wewnętrzne przedsięwzięcia,to aż 61 proc. respondentów określiło projekty outsourcingu chmury prywatnej jako kluczowe lub istotne.

Co ciekawe, aż 60 proc. klientów centrów danych firm stawia na lokalny patriotyzm — wskazują dane firmy OVH. Jest to wynik tego, że część dostawców chmury publicznej nie określa, gdzie znajduje się ich centrum danych (ang. data center). Dzięki temu mogą w dowolny sposób dokonywać migracji zasobów, redukując tym samym koszty operacyjne. Oznacza to, że odległości między centrum danych a firmą korzystającą z jej usług mogą się znacząco zwiększyć, co wpływa na opóźnienia np. podczas korzystania z aplikacji.

— W przypadku przetargów publicznych często wymagane jest podanie konkretnej lokalizacji centrum danych, w którym będą przechowywane i przetwarzane dane oraz odległości do siedziby firmy.

Jeżeli ten dystans jest zbyt duży lub trudno jednoznacznie go sprecyzować — bo nieznana jest dokładna lokalizacja data center lub znajduje się ona na terytorium państwa trzeciego [poza Europejskim Obszarem Gospodarczym, EOG — przyp. red.], gdzie obowiązuje inna jurysdykcja, a przestrzeń serwerowa przydzielana jest losowo — możemy nie zdobyć grantu czy finansowania — ostrzega Robert Paszkiewicz, dyrektor sprzedaży w OVH Polska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu