Biznes wymaga znajomości prawa

Jarosław Królak
opublikowano: 26-05-2003, 00:00

Jak kiepskie jest polskie prawo, każdy widzi. Pełne merytorycznych błędów, sprzeczności oraz luk. Wprowadzające w życie coraz bardziej łupieżcze zapędy fiskusa.

Tworzone w pośpiechu, często odstaje od kanonów przyzwoitej jakości oczekiwanej przez rynek. Co gorsza, wiele obowiązujących przepisów jest niezgodnych z Konstytucją. W związku z tym Trybunał Konstytucyjny ma pełne ręce roboty, a Rzecznik Praw Obywatelskich jest wręcz zalewany skargami.

Chyba nie ma przedsiębiorcy, który nie nabił sobie guza na jakiejś rafie legislacyjnej. Do tego dochodzi monstrualnych rozmiarów biurokracja, umożliwiająca urzędnikom podejmowanie uznaniowych decyzji. Szczególnie odczuwalne jest to w urzędach skarbowych, często postępujących inaczej niż wymaga tego od nich resort finansów.

Zawiłości prawa, jego różne interpretacje oraz pozostawienie dużej władzy w rękach urzędników tworzą doskonały grunt dla wymuszania łapówek. Wiele firm zmuszonych jest płacić, aby uzyskać kontrakt czy zamówienie.

Do tego dochodzą prawne bariery dla rozpoczynających działalność gospodarczą i zakładających firmy. Czary goryczy dopełnia zapaść sądownictwa. Sądy praktycznie nie są w stanie pomóc firmie w odzyskaniu pieniędzy od nieuczciwego lub niewypłacalnego dłużnika.

W tak nieprzyjaznym otoczeniu prawnym konieczna jest znajomość przepisów. Nie tylko po to, aby nie utonąć w jego mętnych meandrach, ale także w celu zrobienia świetnego interesu.

Będziemy wspomagać czytelników w poruszaniu się w gąszczu przeróżnych regulacji. Poza tekstami, które do tej pory publikowaliśmy, będziemy cyklicznie publikować na CD akty prawne oraz komentarze prawników do zagadnień szczególnie interesujących przedsiębiorców.

Dura lex sed lex (twarde prawo ale prawo) — mawiali Rzymianie. Polskiemu prawu daleko do doskonałości. Tym bardziej należy je poznać, aby nie dać się oszukać nieuczciwym kontrahentom, nabrać złodziejom ani nabić w butelkę dwulicowym urzędnikom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Biznes wymaga znajomości prawa