Czytasz dzięki

Blablacar: w drogę ze znajomym z sieci

opublikowano: 01-02-2013, 00:00

Pomysł na polski portal wspólnych tanich przejazdów zakończył się współpracą z dużą europejską platformą. Powodzenie ma trasa Warszawa — Gdańsk.

Już oficjalnie ruszyła polska wersja europejskiego portalu społecznościowego BlaBlaCar, czyli wspólnych przejazdów. To efekt pomysłu Piotra Jasia z Gdańska i Michała Pawelca z Warszawy, którzy prace nad uruchomieniem tego rodzaju rodzimej platformy rozpoczęli w 2010 r. — analizowali rynek, dopracowywali model biznesowy. W maju 2012 r. przedstawili swój projekt we Wrocławiu na jednej z imprez startupowych. Zostali zauważeni przez współpracownika funduszu venture capital Accel Partners, który zainwestował wcześniej w BlaBlaCar, aby wesprzeć ekspansję serwisu na całą Europę. Rozmowy z jego francuskimi twórcami zakończyły się uruchomieniem polskiej wersji jesienią 2012 r.

Polska jest dziewiątym krajem uczestniczącym w tej inicjatywie. Mechanizm jest prosty. Serwis łączy kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich pojazdach z pasażerami, którzy chcą jechać w tę samą stronę. Kierowcy określają szczegóły podróży i sugerowaną cenę, a automatyczny kalkulator pomaga ustalić kwotę, jaką pasażer ma zapłacić za skorzystanie z przejazdu. Ceny są ograniczone tak, żeby kierowca mógł pokryć wyłączniekoszty związane z przejazdem, bez osiągania zysku. Po podróży jedni i drudzy wystawiają sobie oceny.

Użytkownicy, tworząc profile w serwisie, określają też stopień swojej rozmowności: od Bla (jeśli ktoś woli podziwiać krajobrazy), przez BlaBla (bo czasem lubi pogadać) do BlaBlaBla (gdy nie przestaje mówić). Stąd nazwa portalu. Twórcy platformy podkreślają, że ten element nie jest bez znaczenia ze względu na spędzany razem czas. Długość przeciętnej wspólnej trasy w Europie wynosi średnio 342 km, w Polsce — 215 km.

— Zależy nam, aby użytkownicy traktowali BlaBlaCar jako wartą rozważenia, godną zaufania i tańszą alternatywę dla tradycyjnych form transportu — mówi Piotr Jaś, zarządzający polską wersją BlaBlaCar. Najchętniej wybieraną trasą jest odcinek Warszawa — Gdańsk. Koszt przejazdu to ok. 35 zł, podczas gdy pociągiem — ok. 63 zł. Wydatek za przejazd z Gdańska do Torunia sięga 19 zł, koleją ok. 50 zł, a z Krakowa do Wrocławia odpowiednio 31 zł i 45 zł.

3 mln Prawie tylu użytkowników liczy już europejska społeczność BlaBlaCar.

1,8 mld km Taką łącznie trasę już przejechano z BlaBlaCar.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy