Blair broni policyjnej taktyki "strzelać, aby zabić"

Polska Agencja Prasowa SA
26-07-2005, 16:56

Podejście londyńskiej policji do podejrzanych o terroryzm jest bardzo proste: zrobić wszystko, co konieczne, by chronić obywateli - ocenił we wtorek premier Tony Blair, pytany o obawy opinii publicznej, związane z taktyką policji w operacjach antyterrorystycznych.

Podejście londyńskiej policji do podejrzanych o terroryzm jest bardzo proste: zrobić wszystko, co konieczne, by chronić obywateli - ocenił we wtorek premier Tony Blair, pytany o obawy opinii publicznej, związane z taktyką policji w operacjach antyterrorystycznych.

    Taktyka ta pozwala policjantom w bezpośredniej konfrontacji z podejrzanym zamachowcem samobójcą  "strzelać tak, by zabić", czyli w głowę.

    Zdaniem Blaira określenie "strzelać, by zabić" w dosyć drastyczny sposób opisuje taktykę policji.

    "Logika tego, co robi policja, jest bardzo prosta - w obliczu niebezpieczeństwa, że nastąpi zamach samobójczy, policja nie może ryzykować" - powiedział Blair. "To jedyne sensowne podejście i myślę, że opinia publiczna je zaakceptuje" - dodał.

    Policja znalazła się pod presją z powodu taktyki, jaką przyjęła w operacji po zamachach 7 i 21 lipca, gdy w piątek uzbrojeni funkcjonariusze zastrzelili niewinną osobę - Brazylijczyka Jeana Charlesa de Menezesa, podejrzewając, że jest on zamachowcem samobójcą.

    Blair zapowiedział też, że na początku września rząd przedstawi w parlamencie propozycje nowej ustawy antyterrorystycznej, która wprowadzi dalsze kategorie przestępstw: planowanie aktów terrorystycznych, pośrednie zachęcanie do działań terrorystycznych oraz udział i organizację szkoleń w zakresie wykorzystania niebezpiecznych substancji w Wielkiej Brytanii i za granicą.

    Brytyjski premier podkreślił, że wśród głównych partii politycznych w Wielkiej Brytanii panuje konsensus co do nowych regulacji. We wtorek rano Blair spotkał się w tej sprawie z liderami opozycji: konserwatystą Michaelem Howardem i liberałem Charlesem Kennedym.

    Opozycja ma jednak pewne zastrzeżenia co do propozycji przedłużenia z 14 dni do trzech miesięcy maksymalnego okresu przetrzymywania przez policję podejrzanego w areszcie na podstawie ustawy antyterrorystycznej.

    Blair powiedział, że w szczególnych okolicznościach przedłużenie czasu aresztowania wydaje się rozsądne, ale propozycje policji należy jeszcze przeanalizować. Zauważył też, że trzeba zachować równowagę między prawami obywatelskimi a narzędziami, których potrzebuje policja.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Blair broni policyjnej taktyki "strzelać, aby zabić"