Bliżej surowcowej koalicji

Adam Sofuł
opublikowano: 16-12-2008, 00:00

Jest hasło, jest i odzew. Ledwie w ubiegłym tygodniu prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew napomknął, że nie wyklucza przystąpienia swojego kraju do OPEC, już przewodniczący OPEC, algierski minister energetyki, z zadowoleniem tę propozycję przyjmuje. Intencje Rosji są oczywiste i prezydent Miedwiediew wyłożył je bez ogródek: "Musimy się bronić także w dziedzinie ropy i gazu — to podstawa naszych dochodów". Innymi słowy, jeśli cena ropy i gazu spadnie, Rosja ma kłopoty.

Poprzedni okres taniej ropy w latach 80. zakończył się porażką w wyścigu zbrojeń, klęską w zimnej wojnie i rozpadem Związku Radzieckiego. Nie można się więc dziwić, że tania ropa kojarzy się temu krajowi jednoznacznie źle i że stara się on zapewnić sobie maksymalny wpływ na poziom cen surowców energetycznych. Pod zdaniem, że ropa i gaz to podstawa krajowych dochodów, może się z czystym sumieniem podpisać większość państw OPEC. Wspólnota interesów jest więc oczywista.

Rosja uczestniczy też w rozmowach na temat powołania gazowego odpowiednika OPEC. I niewykluczone, że już wkrótce będzie bliżej utworzenia surowcowej koalicji niż Unia Europejska wypracowania zasad solidarności energetycznej. Dotychczas pocieszaliśmy się, że UE jako całość jest tak ważnym odbiorcą surowców energetycznych, że w negocjacjach z Rosją może być w miarę równorzędnym partnerem. Przy Rosji jako części OPEC (i gazowego odpowiedniego odpowiednika tej organizacji) ta równowaga nie będzie już tak oczywista.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Sofuł

Polecane