Blockchain w służbie prawa

opublikowano: 19-03-2018, 22:00

Pojawia się coraz więcej pomysłów na wykorzystanie w życiu codziennym i biznesie technologii stworzonej na potrzeby kryptowalut.

„Aplikacja dla uczciwych firm” — tak mógłby nazwać swój pomysł zespół polskich naukowców z różnych środowisk akademickich. Opracowali oni technologię blockchainową, która ma „przywrócić spokojny sen” przedsiębiorcom obawiającym się, że ich partnerzy biznesowi znikną nagle z listy płatników podatku VAT. Chodzi o to, aby mieli wiarygodny dowód, że w chwili transakcji ich partner biznesowy nie był na czarnej liście w urzędzie skarbowym. Dzisiaj firmy mogą prześwietlić swoich partnerów dzięki stronie internetowej i aplikacjirządowej. Jednak w sądzie później trudno im udowodnić, że przedsiębiorca rzeczywiście spełnił ten obowiązek.

— Technologia, którą opracowaliśmy, ma służyć potwierdzaniu, w sposób wiarygodny dla sądu, że naszego kontrahenta, płatnika podatku VAT, zweryfikowaliśmy w bazie ministerstwa. Daje kryptograficzne dowody — wyjaśnia dr Adam Zadrożny, jeden z autorów aplikacji, który pracuje na The University of Texas Rio Grande Valley i w Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ).

Jego zdaniem, autorski protokół można rozszerzyć, aby pobierał dowolną informację z polskich i zagranicznych serwerów rządowych, a także gwarantował dowód powstania dokumentów w wiarygodny sposób.

— Chodzi o to, żeby przedsiębiorca, który ma obowiązek współpracować jedynie z partneremz uregulowanym stosunkiem wobec urzędu skarbowego, mógł wykazać, że w chwili transakcji tamten rzeczywiście był wiarygodny, niezależnie od tego, czy chwilę później zamknął działalność i zniknął z państwowej bazy płatników VAT. Takie sytuacje się zdarzają, a uczciwe firmy mają kłopot — wyjaśnia Marek Pawłowski, rzecznik prasowy NCBJ.

Na razie nie ujawnia pomysłów na komercyjne wykorzystanie protokołu. Aplikacja ma szansę wygrać międzynarodowy konkurs Global Legal Hackathon 2018, który promuje rozwiązania IT związane z dziedziną prawa. Wyniki drugiego etapu zostaną ogłoszone za kilka dni, a światowy finał odbędzie się w kwietniu. Do drugiego etapu konkursu zakwalifikowała się też inna polska technologia — związana z ochroną praw kobiet. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Blockchain w służbie prawa