Blue-chipy drożeją, Resbud liderem sesji

GRA
opublikowano: 12-02-2010, 10:47

Warszawscy inwestorzy mogą być dziś w  lepszych humorach. Na parkiecie zielono: WIG20 jest ponad 2 proc. nad kreską.

Indeks 20 największych spółek z GPW rośnie aż o 2,2 proc., a mWIG40 jest na 0,6-proc. plusie.

Na szerokim rynku liderem sesji jest Resbud, który zyskuje prawie 10 proc. Spółka nie publikowała jednak ostatnio żadnych nowych informacji, więc trudno zidentyfikować przyczyny tego wzrostu. Dobrze zachowuje się też Polcolorit, który właśnie podał, że zmniejszył mu się zarząd. Krzysztof Olszewski złożył bowiem rezygnację ze stanowiska wiceprezesa tego producenta płytek ceramicznych. W komunikacie nie podano przyczyn rezygnacji.

Po wczorajszej dramatycznej zniżce lepiej zachowują się dziś notowania spółek Ryszarda Krauzego. Bioton jest stabilny (0 proc.), a Petrolinvest zyskuje 4 proc.

Prawie 4 proc. zyskuje Energoaparatura, która dziś rano ogłosiła roczne wyniki. Spółka zajmująca się świadczeniem specjalistycznych usług inżynierskich i budowlano-montażowych poprawiła wyniki na wszystkich poziomach. Przychody wzrosły z 47 do 56 mln zł. Zysk operacyjny zwiększył się z 1,87 mln zł do 3,39 mln zl, a zysk netto – z 1,36 mln zł do 2,4 mln zł.

O niemal 2 proc. drożeje paliwowy Lotos, w którym doszło wczoraj do zmian w radzie nadzorczej. Skarb państwa odwołał trzech z siedmiu członków rady nadzorczej, i w efekcie reprezentacji nie mają już inwestorzy finansowi spółki. Resort wyjaśnił, że zmiany będą dobrze służyły spółce.

Planami przejęć podzieliła się z rynkiem Enea (+1,4 proc.). Zadeklarowała, że wciąż jest zainteresowana zespołem Elektrowni Patnów-Adamów-Konin. Enea argumentuje, że potrzebuje dodatkowych źródeł energii elektrycznej, ale przyznaje, że sytuacja wewnętrzna w PAK nie skłania do podejmowania szybkich decyzji.

Na dzisiejsze doniesienia „Rzeczpospolitej” wzrostem reaguje kurs NFI Midas. Dziennik donosi, że przejęciem CenterNetu – spółką zależną Midasa – interesował się Zygmunt Solorz-Żak. Roman Karkosik, który kontroluje NFI Midas, nie komentuje tych informacji. Tymczasem Solorz mówi otwarcie, że zerwał rozmowy ze względu na „niepoważne” zachowanie Karkosika.

O Ferrum (+0,8 proc.) pisze dzisiejszy „Parkiet”. Donosi, że na kluczowym walnym zgromadzeniu, które odbędzie się 19 lutego, przewagę będzie mieć „frakcja” BSK Return. Będzie dysponować większą liczba głosów niż skonfliktowana z nią „frakcja” Pietrzak Holding, a to oznacza, że może być w stanie samodzielnie obsadzić radę nadzorczą Ferrum.

Tanieje Elstar Oils (-1,5 proc.), choć pochwalił się przychodami osiągniętymi w styczniu. Spółka zajmująca się przetwórstwem rzepaku i produkcją oleju rzepakowego oraz tłuszczów podała, że przychody z podstawowej działalności wyniosły 40,2 mln zł, a rok temu było to 36,7 mln zł.

Przed pierwszym fiksingiem nie widać jeszcze zamieszania wokół akcji Zakładów Mięsnych Herman, które zafundowały inwestorom przykrą niespodziankę. Ogłosiły, że wyniki za 2009 r. będą gorsze od oczekiwań. Przychody będą niższe i wyniosą 48,96 mln zł zamiast 51,5 mln zł. Pogłębią się też straty – operacyjna wyniesie 2,89 mln zł zamiast 1,97 mln zł, a netto sięgnie 2,64 mln zł zamiast 1,82 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane