BM BPH: EFL może stracić po decyzji resortu transportu

Marek Druś
opublikowano: 22-05-2001, 09:23

Według resortu transportu, pojemność części ładunkowej w samochodzie ciężarowym przerobionym z osobowego powinna wynosić 700 dm. sześć. i zmieścić sześcian o boku 0,6 m za przegrodą za ostatnim rzędem siedzeń. Proponowana nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych pojazdów ma wprowadzić dodatkowe wymagania wobec samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej mniejszej niż 3,5 tony, powstałych z przebudowy aut osobowych. Proponując takie wymagania resort zrewidował wcześniejsze zamiary wprowadzenia przepisu, iż za samochód ciężarowy uznawany będzie taki, w którego części ładunkowej zmieści się sześcian o boku co najmniej 0,7 m.

Przedstawiciele małych i średnich przedsiębiorstw oraz firm leasingwych zgłaszali uwagi do treści tego rozporządzenia, wskazując, że trzeba uczynić wszystko, aby nie było ono represyjne i nie stwarzało negatywnych skutków dla ich działalności. Według organizacji pracodawców i firm motoryzacyjnych, ograniczenie to mogło spowodować drastyczne zmniejszenie dostępności pojazdów homologowanych jako ciężarowe dla firm. Byłby to istotny cios również dla firm leasingowych. W EFL leasing takich samochodów stanowi ok. 80% przychodów. Zgodnie z proponowaną zmianą, przepisy będą więc łagodniejsze od proponowanych poprzednio. Działania te mają na celu stymulacje sprzedaży samochodów, która jak wiadomo w ostatnim okresie znacznie spadła. EFL jest w przededniu pozyskania inwestora branżowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / BM BPH: EFL może stracić po decyzji resortu transportu