BNP Paribas przestaje finansować projekty łupkowe

opublikowano: 11-10-2017, 11:54
aktualizacja: 11-10-2017, 11:55

BNP Paribas ogłosił, że nie będzie uczestniczył w finansowaniu projektów wydobycia ropy ze złóż łupkowych i piasków roponośnych. Największy francuski bank tłumaczy to realizowaną polityką przeciwdziałania zmianom w klimacie.

BNP nie będzie dłużej współpracował z firmami, których głównym biznesem jest udział w eksploatacji ropy ze złóż łupkowych i piasków roponośnych. Dodatkowo największy francuski bank nie będzie uczestniczył w finansowaniu projektów pozyskiwania ropy i gazu ze złóż w Arktyce.

BNP podkreśla, że jego decyzja jest zgodna z międzynarodowymi wysiłkami zmierzającymi do utrzymania globalnego ocieplenia poniżej 2 stopni Celsjusza do końca wieku. Aby to osiągnąć, konieczne jest ograniczenie uzależnienia od paliw kopalnych, zaczynając od pochodzących ze złóż łupkowych i piasków roponośnych, przy wydobyciu których emitowane są duże ilości gazów cieplarnianych.

BNP wycofał się także z finansowania kopalni węgla i elektrowni węglowych. Nie będzie nadal wspierał spółek, które nie próbują zdywersyfikować paliw i nadal chcą korzystać tylko z węgla.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / BNP Paribas przestaje finansować projekty łupkowe