Bogdanka przyznała, że naprawdę jest źle

opublikowano: 11-06-2015, 00:00

Zarząd chce wstrzymać dywidendę. Tnie też założenia produkcyjne. Analityk nie kryje zaskoczenia.

Zarząd Lubelskiego Węgla Bogdanka zmienił wniosek do walnego w sprawie podziału zysku za 2014 r. Chce, by 102 mln zł, zamiast na dywidendę wysokości 3 zł na jedną akcję, zostało przeznaczone „na kapitał rezerwowy z przeznaczeniem na wypłatę dywidendy”.

Wcześniej zarząd proponował, by dywidenda została wypłacona 8 października 2015 r., teraz planuje podjęcie decyzji w tej sprawie do 30 listopada 2015 r. W praktyce akcjonariusze mogą w 2015 r. nie otrzymać żadnych pieniędzy.

— To nie zostało oficjalnie powiedziane, ale taki jest bazowy scenariusz — komentuje Paweł Puchalski, szef działu analiz Banku Zachodniego WBK. Rada nadzorcza nie podjęła uchwały o pozytywnym zaopiniowaniu wniosku zarządu, ale Paweł Puchalski podkreśla, że nie wiadomo, czy miała na to szansę.

Ostateczną decyzję o wypłacie dywidendy podejmie zaś i tak walne zwołane na 18 czerwca 2015 r. Najwięksi akcjonariusze spółki to OFE Aviva, PZU i ING. Nie jest tajemnicą, że OFE chciały traktować Bogdankę jako dywidendową dojną krowę i na tym tle dochodziło do tarć z Mirosławem Tarasem, poprzednim prezesem.

Zarząd Bogdanki twierdzi, że zmiana dywidendowej rekomendacji to efekt coraz trudniejszej sytuacji rynkowej wynikającej z nadpodażywęgla i agresywnej polityki cenowej ze strony „dotowanej przez rząd Kompanii Węglowej”.

W konsekwencji spółka zakłada spadek sprzedaży węgla w 2015 r. (i później). Zaktualizowane założenia produkcyjne na ten rok zakładają wydobycie 8,5 mln ton. To negatywne zaskoczenie dla Pawła Puchalskiego, który przewidywał produkcję i sprzedaż na poziomie 9 mln ton w latach 2015-16.

— Gdyby analitycy wiedzieli o wolumenach, które właśnie zostały podane, ceny docelowe dla spółki kształtowałyby się na znacząco niższych poziomach. Obecne szacunki sprzedaży są o 0,7 mln ton niższe od tych, jakie spółka przedstawiała dotychczas. To bardzo dużo. Biorąc pod uwagę cenę węgla, przychody, EBITDA i EBIT Bogdanki będą niższe o ok. 150 mln zł wobec wcześniejszych założeń — mówi Paweł Puchalski.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu