BoM ML: bańki spekulacyjne są większe

opublikowano: 05-09-2017, 20:07
aktualizacja: 05-09-2017, 20:08

Tegoroczny wzrost kursu bitcoina o 380 proc. nie jest anomalią, ale symptomem nowej ery większych baniek spekulacyjnych i załamań, przekonaują analitycy Bank of America Merrill Lynch.

Ilościowe luzowanie polityki pieniężnej stowane przez banki centralne, m.in. Fed i Bank Japonii, spowodowało napływ na rynku prawie 14 bln USD i słumiło wahania cen, zachęcając traderów do podejmowania ryzyka.

- Po kryzysie finansowym chojność banków centralnych przyczyniła się do szybszego i ostrzejszego wzrostu cen niż to miało miejsce w przeszłości – głosi raport analityków BoA ML. - Spekulacyjne zachowanie aktywów pojawia się częściej i większej liczbie miejsc niż tylko na rynkach kredytowych – dodaje. 

Analitycy zastrzegają, że nie oznacza to iż bańki spekulacyjne zaraz pękną. Byczy cykl kredytowy zakończy się dopiero wówczas kiedy ustaną największe napływy pieniędzy. To stanie się wtedy, kiedy „szok inflacyjny” zmieni ocenę rynku dotyczącą stóp procentowych, przekonują analitycy.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane