Bony ułatwią mariaż biznesu i nauki

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 12-03-2018, 22:00

PARP nagrodzi dotacjami innowacyjne projekty naukowców i firm. Warunek: muszą być bliskie wdrożenia

Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) szczególnie zależy na wspólnych projektach nauki i biznesu. Główny powód? Nietuzinkowe przedsięwzięcia najczęściej powstają w efekcie współpracy przedstawicieli tych dwóch światów. Dlatego — już po raz czwarty — rządowa agencja organizuje konkurs „Bony na innowacje” (poddziałanie 2.3.2 programu Inteligentny Rozwój). Mali i średni gracze mogą zdobyć w nim granty na opracowanie nowego lub znacząco ulepszonego produktu, usługi, technologii lub projektu wzorniczego. Przedsiębiorcy otrzymają też możliwość skorzystania z aparatury badawczej i wiedzy naukowców. O finansowe wsparcie mogą powalczyć tylko firmy MSP działające na terenie naszego kraju.

Barbara Brzezińska, ekspert w zespole innowacji i B+R, dotacji i ulg PwC, podkreśla, że przedsiębiorcy, którzy zakończą prace B+R i prawidłowo rozliczą projekt, będą mogli starać się o granty w konkursie „Bon na inwestycje”. Po zakończonych badaniach będą mogli wdrożyć rozwiązania dzięki unijnym pieniądzom przeznaczonym na zakup maszyn i urządzeń.
Zobacz więcej

NOWOŚĆ:

Barbara Brzezińska, ekspert w zespole innowacji i B+R, dotacji i ulg PwC, podkreśla, że przedsiębiorcy, którzy zakończą prace B+R i prawidłowo rozliczą projekt, będą mogli starać się o granty w konkursie „Bon na inwestycje”. Po zakończonych badaniach będą mogli wdrożyć rozwiązania dzięki unijnym pieniądzom przeznaczonym na zakup maszyn i urządzeń. Fot. ARC

— Realizacja prac badawczych lub rozwojowych leży całkowicie po stronie jednostki naukowej. To niewątpliwie korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy nie mają wystarczającego potencjału i kadr do prowadzenia projektu wewnątrz firmy. Co prawda, każdy przedstawiciel biznesu jest w stanie zdobyć wspomniane zasoby. Wydłużyłoby to jednak realizację projektu B+R prowadzącego do opracowania nowego wyrobu i wprowadzenia go na rynek — zauważa Agnieszka Wyrzykowska, menedżer w departamencie doradztwa europejskiego Grant Thorntona.

Kilka rund

Konkurs jest podzielony na cztery dwumiesięczne rundy, z których pierwsza ruszy już za kilka dni. Eksperci nie będą czekać z oceną przedsięwzięć do zamknięcia naboru, tylko zajmować się nimi po zakończeniu danej rundy. Dzięki temu strumień unijnego wsparcia szybciej popłynie do spółek. Pojedyncza firma może liczyć na dofinansowanie w wysokości 85 proc. kosztów kwalifikowanych projektu (ale nie więcej niż 340 tys. zł).

— To bardzo korzystny pułap, szczególnie dla średnich przedsiębiorstw, które jeszcze nie tak dawno w ramach poddziałania 2.3.2 POIR mogły zdobyć wsparcie w mniejszej wysokości — 70 proc. kosztów kwalifikowanych projektu. Natomiast mikro- i małe firmy zyskały pięć punktów procentowych — podkreśla ekspertka Grant Thorntona.

I od razu zwraca uwagę, że przyznawane przedsiębiorcom dofinansowanie jest pomocą de minimis.

— Nie dla wszystkich podmiotów może być ono korzystne. Wspomniany rodzaj wsparcia ma swój określony limit. Jeśli przedsiębiorca jest bliski jego osiągnięcia, to na jakiś czas niestety musi zapomnieć o dotacjach — zaznacza Agnieszka Wyrzykowska. Ubieganie się o granty w tym konkursie będzie łatwiejsze niż w poprzednich naborach ze względu na zmianę oceny projektów, w tym m.in. uproszczenie i zmniejszenie liczby kryteriów formalnych i możliwość poprawienia i uzupełnienia wniosku.

— Niewątpliwie może to zachęcić do udziału w konkursie tych przedsiębiorców, którzy do tej pory nie byli nim zainteresowani ze względu na czas, który musieliby poświęcić na przygotowanie dokumentów i ich złożenie — twierdzi ekspertka.

Duży popyt

Barbara Brzezińska, ekspert w zespole innowacji i B+R, dotacji i ulg PwC, podkreśla, że konkurs zawsze cieszył się dużą popularnością wśród przedstawicieli biznesu. W 2017 r. w ramach pojedynczych rund PARP wybierała do dofinansowania średnio 50 projektów. W poprzednich latach liczba zawartych umów była bardzo podobna. — Nie ma w tym nic dziwnego, bo zasady naboru są proste i przejrzyste, a dotacja, którą może otrzymać firma, dość wysoka. Również racjonalny jest harmonogram konkursu. Przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku aż do 22 listopada — podkreśla Barbara Brzezińska.

 

Ekspertka PwC ocenia, że w poddziałaniu 2.3.2 właściwie nie ma kryteriów oceny, które blokowałyby dostęp do pieniędzy unijnych. — Przedsiębiorcy powinni jednak zwrócić uwagę na rezultat współpracy z jednostką naukową. PARP stawia na rozwiązania, które są bliskie wdrożenia i komercjalizacji. Premiowane będą przedsięwzięcia, w ramach których przeprowadzane przez przedstawicieli nauki prace B+R zostaną zakończone na poziomie co najmniej sprawdzenia i demonstracji nowego produktu w warunkach laboratoryjnych lub zbliżonych do rzeczywistych — zaznacza Barbara Brzezińska.

Nie tylko na usługi

Nie lada gratka czeka na innowatorów, którzy zakończą projekt w ramach „Bonu na innowacje” i prawidłowo go rozliczą. Będą mogli skorzystać z kolejnego instrumentu — „Bon na inwestycje”. — To naturalna kontynuacja ścieżki rozwoju. Po zakończonych badaniach mogą wdrożyć rozwiązania dzięki pieniądzom unijnym na zakup maszyn i urządzeń. Do drugiego konkursu, który ruszy 17 kwietnia, będą mogły przystąpić tylko te podmioty, które z sukcesem zakończyły pierwszy nabór — zwraca uwagę ekspertka PwC. Możliwość skorzystania z obu instrumentów powinna jeszcze bardziej zachęcić przedsiębiorców do ubiegania się o ten rodzaj grantów. Muszą jednak pamiętać o ograniczeniach związanych z pomocą de minimis. Jest ona limitowana w czasie i może wynieść maksymalnie 200 tys. zł w ciągu dwóch lat obrachunkowych. Jeśli przedsiębiorca korzystał już z innych programów dotacyjnych, może okazać się, że nie będzie mógł wziąć udziału w konkursie „Bon na innowacje”.

70 mln zł Taka kwota zostanie przyznana wnioskodawcom w konkursie z poddziałania 2.3.2 programu Inteligentny Rozwój.

 

WAŻNA DATA

22.03

Tego dnia rozpocznie się pierwsza runda przyjmowania wniosków…

22.11

…a to ostatni dzień składania wniosków w ramach instrumentu.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Firmy / Bony ułatwią mariaż biznesu i nauki