Borrell: "Solidarność" zapoczątkowała przemiany w Europie

Polska Agencja Prasowa SA
30-08-2005, 20:21

Szef Parlamentu Europejskiego Josep Borrell powiedział we wtorek w Brukseli, że to polski Sierpień zapoczątkował przemiany w Europie. Borrell otworzył w Parlamencie Europejskim wystawę "Drogi do Solidarności" przygotowaną z okazji 25-lecia NSZZ "Solidarność".

Szef Parlamentu Europejskiego Josep Borrell powiedział we wtorek w Brukseli, że to polski Sierpień zapoczątkował przemiany w Europie. Borrell otworzył w Parlamencie Europejskim wystawę "Drogi do Solidarności" przygotowaną z okazji 25-lecia NSZZ "Solidarność".

"Gdyby nie było +Solidarności+, nie byłoby aksamitnej rewolucji w Czechosłowacji, a potem upadku muru berlińskiego" - zaznaczył.

    Dodał, że "współczesna Europa potrzebuje historii o tożsamości i godności, a taka jest właśnie historia +Solidarności+.

     "To, że dzisiaj mamy zjednoczoną Europę, to właśnie dzięki temu, że coś ważnego stało się przed 25 laty. Dzisiejsza Europa ma korzenie w odwadze, sile i determinacji zwykłych ludzi" -powiedział Borrell, odnosząc się do strajkujących w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r. robotników.

      Wraz z Borrellem wystawę otworzyli polscy eurodeputowani m.in. Janusz Lewandowski, Wojciech Roszkowski, Jacek Saryusz-Wolski, Dariusz Rosati.

     Na wystawie, przygotowanej wraz z Instytutem im. Adama Mickiewicza, zgromadzono plakaty i fotografie z okresu narodzin "Solidarności" i przemian ustrojowych.

    Na metalowych bramach rozwieszono zdjęcia strajkujących robotników, przemawiającego do nich Lecha Wałęsy i reprodukcje pierwszych stron gazet sprzed ćwierćwiecza. Wśród plakatów jest m.in. "Płaczący gołąbek pokoju" Franciszka Starowieyskiego -będący wyrazem solidarności z uczestnikami powstania 1956 na Węgrzech. Na wystawie można też obejrzeć plakat Leszka Sobockiego przedstawiający postacie robotników układające się w napis "Solidarność" i plakat Macieja Buszewicza z napisem "Jutro Wybory. Zachodźże czerwone słoneczko".

    Osobna część wystawy, przygotowana we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego, jest poświęcona "polskiej drodze do wolności", począwszy od zbrojnego zrywu 1944 roku.

  O godz. 19.00 rozpoczął się koncert w wykonaniu pianisty Stanisława Drzewieckiego i orkiestry Filharmonii Białostockiej. 

Elwira Wielańczyk, Patrycja Rojek

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Borrell: "Solidarność" zapoczątkowała przemiany w Europie