Brakuje alternatywy dla dolara

  • Marek Rogalski
opublikowano: 03-10-2014, 16:48

Za nami kolejny tydzień, który przyniósł wzrosty amerykańskiej waluty w głównych konfiguracjach.

To zasługa wciąż dobrych danych makroekonomicznych, które podpierają spekulacje nt. działań FED w 2015 r. Wprawdzie w środę mieliśmy zaskakująco słabszy odczyt ISM dla przemysłu, który przełożył się na chwilową korektę (zwłaszcza było to widoczne w spadku rentowności obligacji), ale już piątkowe dane Departamentu Pracy pokazały, że członkom FED będzie coraz trudniej znaleźć wymówki zmierzające do odroczenia w czasie potencjalnego zacieśnienia polityki. W efekcie za chwilę rynek zacznie wyraźniej spekulować nt. możliwości … przyspieszenia terminu pierwszej podwyżki stóp procentowych w 2015 r., głównie w oparciu o możliwość usunięcia z komunikatu FED w końcu października słynnej frazy „considerable time” dotyczącej czasu utrzymywania niskich stóp procentowych.

Silny dolar to również zasługa słabości innych walut, zwłaszcza euro. Sytuacja w Eurolandzie jest tragiczna, a Mario Draghi broni się przed wprowadzeniem klasycznego QE tylko dla utrzymania pewnych zasad, które zakładają interwencje w rządowy dług tylko w sytuacji zobowiązania się danego kraju do przeprowadzenia określonych reform. Ostatecznie może być tak, że ani program T-LTRO, ani skupy zabezpieczonych obligacji, które za chwilę ruszą, nie okażą się wystarczającym panaceum na bolączki euro-gospodarki i ECB stanie pod ścianą. To będzie oznaczać dalszą wyraźną przecenę euro.

W kraju oznaczać będzie to dalsze zwyżki notowań dolara, który w piątek osiągnął okolice 3,35 zł. Mimo przeceny euro na świecie, w kraju EUR/PLN w tym tygodniu nieco wzrósł. To sygnał, że średnioterminowy bilans zysków i strat pozostaje dla złotego niekorzystny…

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane