Brakuje zaufania inwestorów

Zbigniew Kazimierczak
12-05-2004, 00:00

Warszawska spółka informatyczna przygotowała optymistyczne prognozy finansowe. Rynek nie bardzo im jednak dowierza.

Betacom zamierza w roku obrotowym, który zaczął się 1 kwietnia, zwiększyć zysk netto o 42 proc., do 3,4 mln zł, a sprzedaż o 35 proc., do 82 mln zł.

— Poprawa wyników zostanie osiągnięta dzięki wzrostowi sprzedaży usług i wytworzonego własnego oprogramowania.

Bez komentarza...

W prognozie nie są uwzględnione efekty planowanych inwestycji kapitałowych w inne podmioty — napisał w komunikacie zarząd spółki.

Żaden z analityków, z którymi wczoraj rozmawialiśmy, nie chciał jednak skomentować tych prognoz. Nieoficjalnie tłumaczono nam to brakiem zainteresowania akcjami Betacomu ze strony klientów biur maklerskich. To zaś jest efektem braku zaufania do spółki, która zawiodła inwestorów po przeprowadzonej w lutym publicznej emisji akcji.

Betacom bez problemu sprzedał 450 tys. akcji po 28 zł. Zapisy 10- -krotnie przekroczyły ofertę, co zaowocowało udanym debiutem giełdowym na poziomie 35,1 zł. Jednak tuż po nim firma zredukowała prognozy za poprzedni rok obrotowy: zysku z 2,88 do 2,4 mln zł, a sprzedaży z 73,8 do 61 mln zł.

...i bez reakcji

Zarząd tłumaczył redukcję przesunięciami kontraktów, ale wśród graczy powstało wrażenie, że optymistyczne szacunki zostały przygotowane na czas emisji. Na wczorajszy komunikat spółki nie było więc pozytywnej reakcji i kurs większą cześć sesji wahał się w okolicy 24 zł, co oznacza spadek o około 4 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Brakuje zaufania inwestorów