Brau Union na walizkach

Katarzyna Kozińska
opublikowano: 16-06-2004, 00:00

Grupa Żywiec zlikwiduje produkcję piwa w stolicy i przeniesie ją do Warki. Większość pracowników straci etaty...

Brau Union zamyka działalność w Polsce. Strata Browarów Warszawskich, w których BU produkowała piwo Królewskie, przekroczyła 100 mln zł. Władze austriackiej Brau Union AGP uznały, że nie są zainteresowane utrzymywaniem dłużej działalności w Polsce.

Spodziewany manewr

W zasadzie na tę decyzję wszyscy zainteresowani czekali od 2003 r. kiedy to na szczeblu europejskim BU połączyła się z holenderskim koncernem Heineken. W Polsce oznaczało to związek z Grupą Żywiec. Zarząd Żywca zdecydował, że Browary Warszawskie, najbardziej znany zakład BU w Polsce, zostaną zamknięte.

— Zakład bez możliwości rozwoju, działający w centrum miasta w zabytkowych budynkach, nie może osiągać rentowności. Produkcja Królewskiego za miesiąc zostanie przeniesiona do pobliskiego browaru w Warce, który bez konieczności zwiększania zatrudnienia jest w stanie przejąć produkcję około 300 tys. hl z Warszawy — mówi Nico Nusmeier, prezes Grupy Żywiec.

Kujawiak w Żywcu

W BU zatrudnione są 243 osoby, z czego około 180 w części produkcyjnej. Jednak na pracę w innych browarach Żywca mogą liczyć tylko nieliczni.

— Pracownicy mogą liczyć na odprawy do 10 tys. zł i pomoc przy poszukiwaniach nowego zatrudnienia. Naszym celem jest zmniejszanie zatrudnienia w produkcji na rzecz większej liczby pracowników w handlu. W 2003 r., po fuzji z BU, do Żywca przeszło około 40 proc. załogi — wyjaśnia Nico Nusmeier.

Od BU Grupa Żywiec odkupi też bydgoski browar Kujawiak.

— Nie ujawniamy wartości transakcji. Chcemy tam produkować nie tylko Kujawiaka i Brackie, ale także inne piwa. Nie zrezygnujemy z żadnej istniejącej marki. Nadal będziemy też sponsorować warszawski klub Legia — zapewnia szef Żywca.

Jego zdaniem, po I kwartale wspólny udział Żywca i BU w rynku sięgnął 37 proc. Grupa Żywiec zatrudnia łącznie 6 tys. osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Brau Union na walizkach