Brazylia w najgłębszej recesji od 35 lat

opublikowano: 03-03-2016, 13:36

W 2015 r. Brazylię dotknęła najgłębsza recesja od kilkudziesięciu lat, informuje FT.com

Przyczyniła się do tego kombinacja globalnego spadku cen surowców, skandalu korupcyjnego we wspieranym przez państwo gigancie paliwowym Petrobras oraz pogłębiający się kryzys polityczny.

Produkt krajowy brutto kraju skurczył się w ubiegłym roku o 3,8 proc. Tym samym 2015 był najgorszym rokiem dla brazylijskiej gospodarki od 1981 r., gdy PKB spadło o 4,4 proc.

Brazylia ma za sobą rok niechlubnych rekordów. Bezrobocie w październiku wzrosło do 7,9 proc. i było najwyższe od sześciu lat. Inflacja wspięła się na 12-letni szczyt do 10,67 proc. Krajowa waluta, real, straciła dwie trzecie swojej wartości do amerykańskiego dolara, a deficyt fiskalny osiągnął rekordowy poziom 10,3 proc. PKB.

2016 r. nie zapowiada się lepiej. Ekonomiści oczekują, że w tym roku brazylijska gospodarka skurczy się o kolejne 3,5 proc. Jeśli prognozy okazałyby się trafne, byłyby to pierwsze dwa lata z rzędu spadku PKB od lat 30.


Źródło: Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane