Brazylia zawiesza broń

MWIE, BLOOMBERG
opublikowano: 01-06-2012, 00:00

WALUTY

Największa gospodarka Ameryki Łacińskiej rozważa rezygnację z rozwiązań ograniczających napływ kapitału. Zamiast tego będzie starała się zachęcić przestraszonych kryzysem inwestorów do powrotu do kraju. Zabezpieczenia wprowadziła w 2010 r.

Napływ inwestorów windował wtedy wartość krajowej waluty, czyniąc eksport nieopłacalnym.

Brazylijski minister finansów Guido Mantega ukuł nawet wtedy termin „wojna walutowa”, twierdząc, że Brazylia padła jej ofiarą. Wśród rozwiązań wprowadzonych przez rząd znalazło się między innymi opodatkowanie kapitału.

Teraz, jak podaje wydawany w Rio de Janeiro dziennik „O Globo”, rząd może odwrócić te działania. Rozważane są posunięcia zmierzające do uproszczenia podatków. Zakres i czas wprowadzenia reform zależy od skali kryzysu w światowej gospodarce.

Niepokoje związane z kryzysem w strefie euro doprowadziły w ostatnim roku do 22 proc. osłabienia reala wobec dolara amerykańskiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIE, BLOOMBERG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu