BRE GROMADZI AKCJE POZMEATU

Witold Choiński
opublikowano: 09-07-1999, 00:00

BRE GROMADZI

AKCJE POZMEATU

Poznański producent mięsa może wpaść w ręce inwestora branżowego

Zakłady Mięsne Pozmeat z Poznania, spółka notowana na rynku równoległym GPW, mogą zostać przejęte przez jednego z inwestorów branżowych. Prawdopodobnie pośrednie przygotowania robi w tym celu Bank Rozwoju Eksportu, który zgromadził już prawie 25 proc. akcji spółki. Nie wiadomo jednak, na czyje zlecenie.

Giełdowym Pozmeatem mogą wkrótce interesować się najwięksi inwestorzy, działający już na polskim rynku. Dojdzie do tego prawdopodobnie po przejęciu kontroli nad Sokołowem przez jednego z potentatów mięsnych.

BRE, czyli pośrednik

Do pierwszej dużej transakcji pakietowej, w której BRE zwiększył swoje udziały z 10 proc. do 19,85 proc., doszło w styczniu tego roku. Pakiet 166 381 akcji stanowiących 9,85 proc. w kapitale akcyjnym Pozmeatu, BRE nabył od Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeniowego Hestia Insurance. Kolejne 5 proc. akcji kupił w maju bieżącego roku, nabywając w transakcjach pakietowych 84 948 akcji, co zwiększyło jego udziały do 24,84 proc. w kapitale akcyjnym Pozmeatu (wartość ta jest równoznaczna z liczbą głosów na WZA).

Pakiet z 5,73 do 10,88 proc. powiększył również Włodzimierz Nowaczyk, przewodniczący rady nadzorczej Pozmeatu. Razem z Danutą Nowaczyk, najprawdopodobniej bliską krewną, kontroluje już ponad 15 proc. akcji mięsnej spółki.

Łakomy kąsek

Jak twierdzą specjaliści z branży, Pozmeatem może interesować się ktoś, kto stawia na eksport. Niewątpliwie jedną z takich spółek jest Animex. Pozmeat w niedługim już czasie będzie dysponował bardzo nowoczesną bazą przetwórczą (budowany jest właśnie nowy zakład). Jak twierdzi zarządu Pozmeatu, będzie to jedna z najnowocześniejszych przetwórni w Europie, która bez trudu uzyska wszelkie zezwolenia eksportowe.

Ciągle brak deklaracji

Zbigniew Nasiłowski, prezes Animexu, zaprzecza jednak jakoby był zainteresowany kupnem spółki z Poznania.

— Sprzedaliśmy już akcje Pozmeatu i nie zamierzamy ponownie ich kupować. Wystarczą nam te moce produkcyjne, które są w zakładach grupy — mówi Zbigniew Nasiłowski.

Prawdopodobnie z Pozmeatu nie wycofał się również Hormel Foods, lecz tylko przerzucił swoje udziały do firmy DIG.

Niestety, ani Elżbieta Zbierska, wiceprezes Pozmeatu, ani Włodzimierz Nowaczyk, przewodniczący rady nadzorczej nie chcieli udzielić żadnych informacji na temat ewentualnych negocjacji z inwestorami.

BRE chce zarobić

Zdaniem analityków, bank skupuje akcje Pozmeatu prawdopodobnie na czyjeś zlecenie bądź po to, by odsprzedać je poźniej z zyskiem inwestorowi strategicznemu.

Zdaniem Radosława Świątkowskiego, analityka z WBK AIB Asset Management, rynek mięsny do końca roku powinien się uporządkować na tyle, że znani będą jego najwięksi gracze.

— W porównaniu z rokiem ubiegłym Pozmeat ma o 30 proc. gorsze wyniki finansowe. Wzrost kursu akcji spółki, do którego doszło w czerwcu ubiegłego roku, wywołały informacje o sprzedaży gruntów, które Pozmeat posiada w centrum Poznania — uzupełnia Radosław Świątkowski.

Atrakcyjny nowy zakład

W ocenie innego z analityków, który zastrzegł sobie anonimowość, Pozmeat z zakładem w Robakowie z pewnością należał będzie do atrakcyjnych firm. Do końca ubiegłego roku na budowę zakładu wydał już 27 mln zł. Mimo nawet gorszych wyników finasowych akcje Pozmeatu w stosunku do posiadanych aktywów są niedowartościowane.

— Firma posiada papiery wartościowe, głownie akcje TP SA i bony skarbowe, warte około 26,2 mln zł oraz środki pieniężne wysokości 3,8 mln zł. Zatem według wczorajszego kursu spółka warta jest tylko 45 mln zł — podkreśla analityk.

TAJEMNICZE ZLECENIE: Na razie nie wiadomo jeszcze, dla kogo Bank Rozwoju Eksportu, kierowany przez Wojciecha Kostrzewę, gromadzi walory spółki Pozmeat. Bank ma już prawie 25 proc. akcji poznańskiej firmy i najwidoczniej nie zamierza na tym poprzestać. fot. Borys Skrzyński

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Witold Choiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / BRE GROMADZI AKCJE POZMEATU