Bruksela połączy Szczecin z Gryfią

Komisja Europejska może dofinansować budowę mostu na stoczniową wyspę. To magnes dla inwestorów.

50 mln EUR — tyle kosztować ma fabryka fundamentów wież wiatrowych, która powstanie na 21 ha należących do Stoczni Gryfia. Projekt, który wykonać ma konsorcjum firmy Bilfinger Berger, trójmiejskiego Crista i funduszu inwestycyjnego Mars, należącego do Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), jeszcze nie ruszył, a już jest motorem kolejnych inwestycji.

— Planowane jest powołanie spółki celowej, która zbuduje most łączący tereny Stoczni Gryfia z lądem — mówi Piotr Suss, reprezentujący w konsorcjum firmę Bilfinger Berger. Stocznia leży na wyspie Ostrów Brdowski. Niewykluczone, że nowy projekt, którego wartość wstępnie ocenia się na 40 mln zł, zyska wsparcie Brukseli.

— Zarząd urzędu wpisał projekt na listę zadań współfinansowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego — informuje Gabriela Wiatr, rzecznik szczecińskiego urzędu marszałkowskiego. Wczoraj ruszyły konsultacje społeczne dotyczące listy. Budowa przeprawy ma duże znaczenie nie tylko dla fabryki wież wiatrowych i 400 osób, które znajdą w niej pracę, ale także dla ARP, która szuka inwestorów zainteresowanych prowadzeniem działalności na nieprodukcyjnych terenach Gryfii. Ma do zaoferowania 15 ha gruntów przemysłowych.

— O ich sprzedaży rozmawiamy m.in. z partnerami, którzy już nabyli część terenów Gryfii. Chcemy przyciągnąć zainteresowanych inwestycjami w morską energetykę wiatrową i produkcję urządzeń do wydobycia ropy i gazu z dna mórz — mówi Wojciech Dąbrowski, prezes ARP. Agencja już na stoczniowych terenach powołała Gryfia Biznes Park i objęła je takimi preferencjami, jakie mają specjalne strefy ekonomiczne. Szczecińska Gryfia jest więc podstrefą Euro-Parku Mielec.

Oprócz mostu i przemysłowej infrastruktury magnesem dla inwestorów mają być także wyszkolone kadry. ARP przy stoczniowych terenach chce też — z pomocą unijnych funduszy — zbudować kuźnię kadr, w której mogliby się szkolić pracownicy dla firm, powstających na stoczniowych terenach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Bruksela połączy Szczecin z Gryfią