BUDIMEX I MOSTOSTAL RÓWNIERZ ŁĄCZĄ SIŁY

Adamski Artur A.
02-02-1999, 00:00

BUDIMEX I MOSTOSTAL RÓWNIEŻ ŁĄCZĄ SIŁY

Spółki z Warszawy i Zabrza mogą wyprzedzić Exbud w wyścigu konsolidacyjnym

Dzisiaj dojdzie do podpisania umowy o współpracy pomiędzy Budimexem a Mostostalem Zabrze. W przeciwieństwie do umowy Budimexu z Exbudem, nie będzie to tylko współpraca operacyjna, ale również powiązanie kapitałowe. Ten ruch był zaskoczeniem nawet dla prezesów firm budowlanych.

Szczegóły umowy nie są jeszcze znane. Wiadomo natomiast, że porozumienie zostało wynegocjowane w ciągu dwóch tygodni, już po podpisaniu umowy Budimexu z Exbudem.

— Alians pozwoli obu spółkom na poważne rozszerzenie terenu działalności. Dzięki nam Mostostal Zabrze pozyska rynek w całej Polsce, a my zaczniemy być obecni na Śląsku — ma nadzieję Marek Michałowski, prezes Budimexu.

— Podpisanie tej umowy znacznie poprawi sytuację Budimexu. Pokazuje bowiem, że Budimex potrafi samodzielnie działać, a wiadomo, że w układzie Budimex-Exbud, dominującą rolę odgrywałby ten drugi. Szczególnie, że kielecka firma dysponuje pakietem akcji spółki z Warszawy — mówi prezes innej dużej firmy budowlanej.

Exbud wiedział

— Nasza umowa z Mostostalem nie jest zaskoczeniem dla Exbudu. Po pierwsze, podpisując umowę o współpracy uzgodniliśmy, że będziemy niezależnie rozbudowywać własne holdingi. Po drugie, osobiście informowałem prezesa Witolda Zaraskę o naszych planach — twierdzi prezes Michałowski.

Potwiedza to Grzegorz Oberda, dyrektor biura public relations Exbudu.

— Wiedzieliśmy o umowie od samego początku jej przygotowywania. Nasza firma nie czuje się urażona faktem podpisania porozumienia Budimex- Mostostal Zabrze. Wręcz przeciwnie, cieszymy się, że tak szybko następuje konsolidacja sektora budowlanego — deklaruje dyrektor Oberda.

— Umowa Budimexu i Mostostalu Zabrze jest dla nas na rękę, gdyż będziemy mogli łatwiej się porozumiewać z zabrzańskim Mostostalem, który na niektórych polach działalności jest dla nas na Śląsku poważnym konkurentem — dodaje dyrektor z Exbudu.

Zakładając, iż dojdzie do połączenia kapitałowego Budimexu i zabrzańskiego Mostostalu, ma szansę powstać największy w kraju holding budowlany (Mostostal Zabrze jest trzecim największym przedsiębiorstwem po Exbudzie i Budimeksie).

— W układzie tym dominującą rolę sprawował będzie Budimex. Nawet przez sam fakt, że jest większy — powiedział nam prezes warszawskiej spółki budowlanej.

Zaskoczeni prezesi

Można się zastanawiać, czy możliwe jest powstanie trójkąta: Budimex-Exbud-Mostostal Zabrze. Wydaje się, że dużo zależy tu od Budimexu, czy będzie chciał tworzyć superholding na własną rękę, czy też podzieli się władzą z Exbudem. Jednak przedstawiciele Budimexu i Exbudu nie wykluczają takiej możliwości — wtedy powstałaby średnia co do wielkości firma budowlana w Europie i największa w tej części Europy.

Zdaniem naszych anonimowych rozmówców, dzisiejsza umowa jest dużym zaskoczeniem. Zdaniem jednego z prezesów, dopiero za kilka miesięcy można będzie powiedzieć, która z umów będzie istotniejsza dla Budimexu. Jednak powiązanie kapitałowe w sposób naturalny bardziej zbliży Budimex do Mostostalu Zabrze.

— Umowa między Budimexem a Exbudem może nie mieć większego znaczenia, podobnie jak niewiele zmieniła umowa o współpracy Exbudu i Mostostalu Warszawa, podpisana dwa lata temu. Wynikły z niej raptem dwa wspólne przedsięwzięcia. Oczywiście możliwy jest zupełnie odmienny scenariusz i nawiąże się ścisła współpraca — sumuje szef warszawskiej spółki.

Niezależnie od efektów umowy wszyscy nasi rozmówcy podkreślali, iż konsolidacja sektora jest wymogiem przetrwania dużych krajowych firm budowlanych.

Artur A. Adamski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adamski Artur A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BUDIMEX I MOSTOSTAL RÓWNIERZ ŁĄCZĄ SIŁY