Budizol postawi hybrydowe domy

Unijne plany ograniczenia emisji z budynków motywują firmę do opracowania projektów przyjaznych środowisku. Wykorzysta prefabrykaty

Polskie firmy wykonujące budynki mieszkalne z prefabrykatów działają głównie na rynkach zagranicznych. Budizol z Włocławka realizuje inwestycje w Niemczech i Szwecji, a obecnie planuje wejść na rynek duński. Spółka prognozuje, że rynek prefabrykatów będzie rozwijał się także w Polsce. Pomoże w tym unijna dyrektywa WT 2021, która znacznie zaostrzy wymagania dotyczące efektywności energetycznej nowo budowanych lokali, nakładając na inwestorów znaczne obostrzenia.

TRÓWYMIAROWE PROJEKTOWANIE:
TRÓWYMIAROWE PROJEKTOWANIE:
W budownictwie prefabrykowanym konieczne jest projektowanie w systemie 3D, gwarantujące dopasowanie poszczególnych elementów, dokładność i precyzję montażu — podkreśla Roman Stanisławski, prezes Budizolu.
Fot. ARC

— Obecnie w Polsce prefabrykacja jest stosowana w budowie obiektów przemysłowych, hal, magazynów czy powierzchni handlowych oraz biurowych. W segmencie mieszkaniowym nie jest zbyt popularna, ale zakładamy, że wkrótce się to zmieni — mówi Roman Stanisławski, prezes Budizolu.

Zatrzymane ciepło

Wymagania dyrektywy spełnią jedynie budynki pasywne.

— Jej celem jest natomiast dążenie do wdrożenia budownictwa zeroemisyjnego — dodaje Roman Stanisławski.

Zapotrzebowanie na energię cieplną podczas eksploatacji budowanych obecnie budynków wynosi co najmniej 40 kWh/ m2 kw./rok, a według wymogów dyrektywy ma spaść do 15. Chcąc spełnić te wymogi, trzeba będzie stosować w budynkach pompy ciepła, rekuperatory, montować panele fotowoltaiczne i solarne, budować ściany akumulujące ciepło, szczelne i ograniczające jego straty.

— Deweloperzy poradzą sobie ze stosowaniem tych wymogów w praktyce, ale zamierzające zbudować sobie dom osoby prywatne mogą mieć problem ze zorganizowaniem prac budowalnych w sposób zapewniający spełnienie wymagań dyrektywy — twierdzi Roman Stanisławski.

Jego zdaniem stosowanie prefabrykatów ułatwi inwestorom indywidualnym realizację energooszczędnych domów. Budizol rozmawia także z deweloperami, by na ich zlecenie budować prefabrykowane lokale wielorodzinne, spełniające wymogi dyrektywy. Włocławska spółka zbudowała już w technologii prefabrykacyjnej np. warszawski budynek mieszkalny przy ul. Sprzecznej 4.

— Z danych, które otrzymałem od wspólnoty, wynika, że koszty zużycia energii potrzebnej do ogrzania ciepłej wody i budynku, w którym jest 61 mieszkań, sięgają rocznie 62 tys. zł brutto — podaje Roman Stanisławski.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Przeciętnie na jedno mieszkanie przypada więc nieco ponad 80 zł miesięcznie.

Hybrydowe projekty

Na znaczeniu zyskają firmy realizujące inwestycje pod klucz.

— Dyrektywa przyczyni się też do częstszego stosowania prefabrykatów. Dążymy jednak do opracowania technologii, która nie będzie ograniczała kreatywności architektów — twierdzi Roman Stanisławski.

Chodzi o to, by prefabrykowane budynki jednorodzinne nie były jednakowe. Budizol pracuje nad modelami budynków hybrydowych, w których będą stosowane prefabrykaty i betonowe, i drewniane, a niewielka część elementów domu będzie wykonywana w technologii tradycyjnej.

— Jesteśmy w stanie dostosować każdy projekt do realizacji w systemie prefabrykacji. W pół roku przedstawimy także własne projekty hybrydowych domów — mówi Roman Stanisławski.

Cementownie liczą na prefabrykowane domy

Jan Deja, dyrektor biura Stowarzyszenia Producentów Cementu, szacuje, że jego zużycie w budownictwie infrastrukturalnym sięga około 37 proc., około 35 proc. trafia na rynek mieszkaniowy, a reszta do innych segmentów rynku kubaturowego, np. do budowy biurowców, hal magazynowych i powierzchni handlowych. Podkreśla, że w sektorze mieszkaniowym perspektywiczny jest zwłaszcza coraz szybciej rosnący, segment budownictwa prefabrykacyjnego. Poprawia efektywność realizacji robót, zwłaszcza obecnie, kiedy przedsiębiorstwom budowanym brakuje pracowników.

OKIEM EKSPERTA

Budynki i transport

MICHAŁ BEIM, Instytut Sobieskiego

Obecnie firmy projektowe opracowują niskokosztowe projekty domów jednorodzinnych. To, jak szybko klienci indywidulani będą w stanie dostosować się do wymogów unijnej dyrektywy, zależy od tego, czy i kiedy projektanci przedstawią niezbyt drogie projekty budynków niskoemisyjnych. Z pewnością jednak zarówno projekty, jak wykonawstwo mogą być droższe niż obecnie. W realizacji inwestycji w budownictwo niskoenergetyczne duże doświadczenie mają Niemcy, które w latach 2009-10 przyjęły pakiety inwestycyjne mające pobudzić rynek w okresie kryzysu. W Polsce stosowanie dyrektywy będzie wymagało rewizji wielu planów zagospodarowania przestrzennego. Martwi mnie, że dyrektywa skupia się głównie na zagadnieniach związanych z efektywnością energetyczną budynków. Większy nacisk należy położyć na ich usytuowanie. Jeśli bowiem zbudujemy efektywne energetycznie osiedle mieszkaniowe, w pobliżu którego nie będzie niskoemisyjnego transportu publicznego, może się okazać, że jego mieszkańcy, dojeżdżając do pracy w mieście czy wożąc dzieci na zajęcia itp., wygenerują więcej szkodliwych emisji niż mieszkańcy „plomby” w pobliżu komunikacji publicznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane