Budizol postawi hybrydowe domy

Unijne plany ograniczenia emisji z budynków motywują firmę do opracowania projektów przyjaznych środowisku. Wykorzysta prefabrykaty

Polskie firmy wykonujące budynki mieszkalne z prefabrykatów działają głównie na rynkach zagranicznych. Budizol z Włocławka realizuje inwestycje w Niemczech i Szwecji, a obecnie planuje wejść na rynek duński. Spółka prognozuje, że rynek prefabrykatów będzie rozwijał się także w Polsce. Pomoże w tym unijna dyrektywa WT 2021, która znacznie zaostrzy wymagania dotyczące efektywności energetycznej nowo budowanych lokali, nakładając na inwestorów znaczne obostrzenia.

W budownictwie prefabrykowanym konieczne jest projektowanie w
systemie 3D, gwarantujące dopasowanie poszczególnych elementów, dokładność i
precyzję montażu — podkreśla Roman Stanisławski, prezes Budizolu.
Zobacz więcej

TRÓWYMIAROWE PROJEKTOWANIE:

W budownictwie prefabrykowanym konieczne jest projektowanie w systemie 3D, gwarantujące dopasowanie poszczególnych elementów, dokładność i precyzję montażu — podkreśla Roman Stanisławski, prezes Budizolu. Fot. ARC

— Obecnie w Polsce prefabrykacja jest stosowana w budowie obiektów przemysłowych, hal, magazynów czy powierzchni handlowych oraz biurowych. W segmencie mieszkaniowym nie jest zbyt popularna, ale zakładamy, że wkrótce się to zmieni — mówi Roman Stanisławski, prezes Budizolu.

Zatrzymane ciepło

Wymagania dyrektywy spełnią jedynie budynki pasywne.

— Jej celem jest natomiast dążenie do wdrożenia budownictwa zeroemisyjnego — dodaje Roman Stanisławski.

Zapotrzebowanie na energię cieplną podczas eksploatacji budowanych obecnie budynków wynosi co najmniej 40 kWh/ m2 kw./rok, a według wymogów dyrektywy ma spaść do 15. Chcąc spełnić te wymogi, trzeba będzie stosować w budynkach pompy ciepła, rekuperatory, montować panele fotowoltaiczne i solarne, budować ściany akumulujące ciepło, szczelne i ograniczające jego straty.

— Deweloperzy poradzą sobie ze stosowaniem tych wymogów w praktyce, ale zamierzające zbudować sobie dom osoby prywatne mogą mieć problem ze zorganizowaniem prac budowalnych w sposób zapewniający spełnienie wymagań dyrektywy — twierdzi Roman Stanisławski.

Jego zdaniem stosowanie prefabrykatów ułatwi inwestorom indywidualnym realizację energooszczędnych domów. Budizol rozmawia także z deweloperami, by na ich zlecenie budować prefabrykowane lokale wielorodzinne, spełniające wymogi dyrektywy. Włocławska spółka zbudowała już w technologii prefabrykacyjnej np. warszawski budynek mieszkalny przy ul. Sprzecznej 4.

— Z danych, które otrzymałem od wspólnoty, wynika, że koszty zużycia energii potrzebnej do ogrzania ciepłej wody i budynku, w którym jest 61 mieszkań, sięgają rocznie 62 tys. zł brutto — podaje Roman Stanisławski.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Przeciętnie na jedno mieszkanie przypada więc nieco ponad 80 zł miesięcznie.

Hybrydowe projekty

Na znaczeniu zyskają firmy realizujące inwestycje pod klucz.

— Dyrektywa przyczyni się też do częstszego stosowania prefabrykatów. Dążymy jednak do opracowania technologii, która nie będzie ograniczała kreatywności architektów — twierdzi Roman Stanisławski.

Chodzi o to, by prefabrykowane budynki jednorodzinne nie były jednakowe. Budizol pracuje nad modelami budynków hybrydowych, w których będą stosowane prefabrykaty i betonowe, i drewniane, a niewielka część elementów domu będzie wykonywana w technologii tradycyjnej.

— Jesteśmy w stanie dostosować każdy projekt do realizacji w systemie prefabrykacji. W pół roku przedstawimy także własne projekty hybrydowych domów — mówi Roman Stanisławski.

Cementownie liczą na prefabrykowane domy

Jan Deja, dyrektor biura Stowarzyszenia Producentów Cementu, szacuje, że jego zużycie w budownictwie infrastrukturalnym sięga około 37 proc., około 35 proc. trafia na rynek mieszkaniowy, a reszta do innych segmentów rynku kubaturowego, np. do budowy biurowców, hal magazynowych i powierzchni handlowych. Podkreśla, że w sektorze mieszkaniowym perspektywiczny jest zwłaszcza coraz szybciej rosnący, segment budownictwa prefabrykacyjnego. Poprawia efektywność realizacji robót, zwłaszcza obecnie, kiedy przedsiębiorstwom budowanym brakuje pracowników.

OKIEM EKSPERTA

Budynki i transport

MICHAŁ BEIM, Instytut Sobieskiego

Obecnie firmy projektowe opracowują niskokosztowe projekty domów jednorodzinnych. To, jak szybko klienci indywidulani będą w stanie dostosować się do wymogów unijnej dyrektywy, zależy od tego, czy i kiedy projektanci przedstawią niezbyt drogie projekty budynków niskoemisyjnych. Z pewnością jednak zarówno projekty, jak wykonawstwo mogą być droższe niż obecnie. W realizacji inwestycji w budownictwo niskoenergetyczne duże doświadczenie mają Niemcy, które w latach 2009-10 przyjęły pakiety inwestycyjne mające pobudzić rynek w okresie kryzysu. W Polsce stosowanie dyrektywy będzie wymagało rewizji wielu planów zagospodarowania przestrzennego. Martwi mnie, że dyrektywa skupia się głównie na zagadnieniach związanych z efektywnością energetyczną budynków. Większy nacisk należy położyć na ich usytuowanie. Jeśli bowiem zbudujemy efektywne energetycznie osiedle mieszkaniowe, w pobliżu którego nie będzie niskoemisyjnego transportu publicznego, może się okazać, że jego mieszkańcy, dojeżdżając do pracy w mieście czy wożąc dzieci na zajęcia itp., wygenerują więcej szkodliwych emisji niż mieszkańcy „plomby” w pobliżu komunikacji publicznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu