Budowa domu może być tańsza

MAS
opublikowano: 07-08-2012, 00:00

KOMENTARZ

AGATA SZYMBORSKA-SUTTON, Tax Care

Budowa domu czy generalny remont mieszkania bardzo obciążają domowe budżety. Urząd Skarbowy pozwala jednak na zmniejszenie związanych z tym wydatków nawet o 35 tys. zł.

Fiskus umożliwia odzyskanie części podatku VAT od zakupionych materiałów budowlanych. Zwrot dotyczy tylko tych produktów, dla których VAT wzrósł w 2004 r. w związku z wejściem Polski do UE z 7 do 22 proc. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych pozwala zrekompensować tę podwyżkę, ale wyznaczono limity, których wysokość zależy m.in. od tego, czy podatnik korzystał w latach 2004-05 z ulg mieszkaniowych i czy inwestycja wymaga pozwolenia na budowę.

Maksymalne kwoty zwrotu VAT zmieniają się co kwartał ze względu na zmianę wysokości jednego ze wskaźników niezbędnych do obliczenia limitu: ceny metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego przyjmowanej do obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na książeczkach mieszkaniowych. W III kwartale 2012 r. te cena to 4130 zł.

Wydatki na materiały budowlane muszą być udokumentowane fakturami wystawionymi na osobę fizyczną, a same materiały muszą znajdować się w wykazie zakwalifikowanych do zwrotu. Na liście tej są między innymi: klepki i listwy przyścienne, żwir i piasek, kostka brukowa, okna, drzwi i ościeżnice, tapety, płytki ceramiczne, wyroby sanitarne, dachówki, cement, płyty chodnikowe, kotły centralnego ogrzewania, grzejniki, cegły oraz siatki i ogrodzenia (wykaz można znaleźć na stronie internetowej resortu transportu, budownictwa i gospodarki morskiej).

Wraz z fakturami w urzędzie skarbowym należy złożyć wypełniony druk VZM-1. Wnioski można składać raz w roku, a limit obowiązuje przez pięć lat od dnia złożenia pierwszego wniosku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu