Budowanie biur opłaca się nie tylko w Warszawie

opublikowano: 17-07-2012, 00:00

Inwestycje: Choć najwięcej biurowców powstaje w stolicy, deweloperzy chętnie budują także we Wrocławiu, Krakowie i Trójmieście

W zeszłym roku w Polsce oddano do użytku około 900 tys. mkw. biur.

— Duży popyt wiąże się m.in. z rozbudową infrastruktury komunikacyjnej i wysokim poziomem konsumpcji wewnętrznej — uważa Andrzej Brochocki, wspólnik zarządzający w Kancelarii Brochocki.

Nadal na podium

W pierwszej połowie 2012 r. umowy najmu na prawie 290 tys. mkw. podpisano w Warszawie.

— Do użytku oddano tu ponad 94 tys. mkw. Najwięcej, bo prawie 30 tys. mkw., przypadło na rejon Służewca Przemysłowego — wskazuje Marcin Kocerba, analityk z działu powierzchni biurowych, Cushman & Wakefield. Największymi inwestycjami biurowymi zrealizowanymi w pierwszym półroczu w stolicy były: Poleczki Business Park II (21 tys. mkw.) spółki UBM, druga faza budynku Mokotów Nova (15 tys. mkw.) firmy Ghelamco oraz piąty etap Platinium Business Park (11,6 tys. mkw.) dewelopera GTC.

— Na początku lipca spółka Ghelamco zakończyła ponadto budowę biurowca Senator z powierzchnią najmu przekraczającą 23 tys. mkw. — dodaje Marcin Kocerba.

W drugiej połowie roku ma zostać oddany do użytku biurowiec Ambassador, którego deweloperem jest spółka Kronos, a także budynek A kompleksu Wilanów Office Park, realizowanego przez Polnord. Do końca roku warszawski rynek wzbogaci się także o Libra Business Center B, spółki Mermaid oraz Green Corner firmy Skanska. Spodziewane jest także zakończenie pierwszej fazy inwestycji Business Garden, realizowanej przez Swedecenter.

— Do końca roku w stolicy powstanie ponad 300 tys. mkw. biur — podkreśla Andrzej Brochocki.

Ogólna tendencja

Rynek biurowy rozwija się także w Krakowie. W I kwartale 2012 r. podpisano tu umowy najmu na około 30 tys., mkw. biur. W styczniu budowę przy ul. Jasnogórskiej zakończyła m.in. spółka Mix Biura.

— We wrześniu zostanie ukończony pierwszy etap inwestycji Enterprise Park firmy Avestus oraz budynku „C” w biznes parku Green Office Grupy Buma — mówi Tomasz Skrzypek z firmy TS Real Estate. Na wzrost zapotrzebowania na powierzchnię biurową w stolicy Małopolski wpłynął rozwój usług outsourcingu w tym rejonie.

— W zeszłym roku Kraków znalazł się na pierwszym miejscu w raporcie działającej przy ONZ Konferencji ds. Handlu i Rozwoju UNCTAD World Investment Report 2011, jako najlepsze miejsce dla globalnych usług — przypomina Piotr Byrski z firmy Leach and Lang Property Consultants.

Zdaniem Tomasza Skrzypka, firmy decydują się na działalność w stolicy Małopolski ze względu na dostęp do wykwalifikowanych pracowników i rozwiniętej infrastruktury komunikacyjnej (autostrada A4, nowe ulice, estakady, linie tramwajowe, Port Lotniczy Balice). 110 tys. mkw. biur powstaje także we Wrocławiu. W tym roku oddano tu do użytku m.in. Sky Tower, inwestycję LC Corp i Leszka Czarneckiego o powierzchni około 29 tys. mkw. Ważnym ośrodkiem biurowym staje się także Szczecin.

— Budują się tu: Piastów Office Park o powierzchni 22 tys. mkw., Hanza Tower z 21 tys. mkw., Baltic Business Park z 16 tys. mkw., LaStadia Office z 12 tys. mkw. i Brama Portowa z 11 tys. mkw. — mówi Piotr Byrski.

80 tys. mkw. biur powstaje ponadto w Trójmieście. W pierwszym kwartale 2012 r. wynajęto tu ponad 35 tys. mkw.

— Najwięcej, bo prawie 19 tys. mkw. wynajął Bank BPH w Euro Office Park w Gdańsku — wskazuje Piotr Byrski. Zdaniem Agnieszki Popławskiej, menedżera ds. HR i marketingu w TPS, powierzchnią biurową w stolicach regionów interesują się coraz częściej międzynarodowe fundusze.

— Deweloperzy nie muszą się więc martwić, że gdy wybudują budynek, to nie będzie miał go kto kupić — twierdzi Agnieszka Popławska.

Szansa dla dewelopera

Zdaniem ekspertów, rynek biurowy w Polsce ma szansę na dalszy rozwój i nie powinien zbyt szybko napotkać na problem załamania koniunktury.

— Tylko w pierwszym kwartale 2012 r. oddano do użytku 225 tys. mkw. biur, a w budowie jest kolejny milion mkw.

— zaznacza Andrzej Brochocki. Jak twierdzi Tomasz Skrzypek, to dobry moment dla deweloperów na kolejne inwestycje.

— Na skutek spowolnia gospodarczego, w końcówce 2008 r. wiele przedsięwzięć wstrzymano. Część z nich nie została zrealizowana do dziś. Deweloperzy, którzy mają możliwość zapewnienia sobie źródeł finansowania lub dysponują własnym kapitałem, mogą ruszyć z realizacją zawieszonych wcześniej projektów na mniej konkurencyjnym rynku — twierdzi Tomasz Skrzypek.

1mln mkw. Taka jest łączna powierzchnia biur, które są właśnie w trakcie budowy, w polskich miastach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Budowanie biur opłaca się nie tylko w Warszawie